rejer og rødder

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

dream4ever — 17. maj 2014, 12:15

Jeg har en javabregne i et af mmine akvarier men i det ene kan rødderne ikke helt gemmes under sandet, kanrejer tåle at rense rødderne og kan de tåle at spise lidt af dem hvis de kunne finde på det ?🙂

MSV — 17. maj 2014, 12:33

Jeg har en javabregne bundet op på en trærod. Mine rejer tøffer fint rundt på bladene og i rødderne. Jeg tvivler på, at de spiser noget af rødderne, men derimod holder dem rene for foderrester og alger. Jeg har i hvert fald ikke oplevet, at der er nogle rejer, som er døde af det. Jeg har kun oplevet rejedød, da jeg medicinerede mod ich i akvariet for et par måneder siden. Og da nogle få rejer overlevede, har jeg siden fået en masse nyt yngel 🙂

AndersNø — 17. maj 2014, 14:27

Ja de vil elske javabregner og tager ik skade heller ik af trærod. Men om javabregner kan lide at være helt begravet er jeg ik sikker på og jeg ville ik selv begrave mine da jeg syntes de er flottere med rødder over bundlaget.

Mine rejer får flottere farver når de får nye rødder og planter.

dream4ever — 17. maj 2014, 19:05

Super, jamen så vil jeg ikke gøre mere ved det 😉
Tak for svar 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.