redback manacapuru scalare - bør de behandles som vildtfanget?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Badman — 21. juni 2014, 16:30
men i forretningen glemte jeg at spørge yderligere om mine fisk oprindelse. jeg er nemlig lidt i tvivl om hvorvidt de er første generations opdræt på vilde redbacks, eller om der kan være gået flere generationer i fangenskab. jeg går umiddelbart ud fra at disse er født i fangenskab, da de alle kun var 3,5 cm da jeg fik dem(nogle af dem er dog vokset til 5-6 cm siden jeg fik dem).
grunden til at jeg spørger er, at jeg godt kunne tænke mig at vide, om jeg skal gå ud fra at de er skrøbelige i forhold til fremdyrkede varianter, og om jeg bør være mere ops på vandskift, og deres naturlige forhold.
mine vandværdier er som følger:
PH: 6,5-6,7
KH: 5-6
GH: 7
nitrit: 0
nitrat: 10-25
det skal siges at jeg har 2 akvarier med disse fisk i nu, da jeg vurderede at det var bedre for 2 af dem at gå selv et stykke tid. den eneste forskel er følgende:
PH: 6,8
nitrat: O-10
Hugo — 21. juni 2014, 17:29
Bruger #747381 — 21. juni 2014, 17:53
Hvilket foder giver du dem? Jeg kunne godt bruge noget foder med så meget "krudt" i.
Badman — 21. juni 2014, 22:39
#3 - 8 for at være helt præcis. tjaa altså jeg fodrer dem jo 4 gange om dagen, fordi de er så unge. nogle gange mere. i starten fik de mest frosne artemia, men jeg giver dem også en hel del hikari micro warfers. lige nu giver jeg dem cirka halv af hver. en af mine sugemaller jeg udelukkende har givet det førnævnte mærke blev næsten 3 gange så stor på en uge(dog ikke i længden, men specielt den kranie og bredde er vokset), hvor den startede på 2,5 cm. har også fodret rød neon udelukkende med det og de blev alle sammen store og fede 🙂
Svend Erik — 22. juni 2014, 08:12
Og mine fisk har på ingen måde været skrøbelige hverken de voksne eller unger.
Bruger #747381 — 22. juni 2014, 11:32
Jeg har i gennem mange år nu, lavet tusindvis af scalarer, chiklider og ancistrus maller, og jeg har aldrig set en tilvækst, som den du beskriver du har på dine fisk, og det er ikke fordi de ikke har fået mad og vandskift nok.
Jeg er meget interesseret i om du vil beskrive præcist hvordan du opnår det du gør. Det vil jo nedsætte omkostningerne væsentligt, hvis fisk kan fåes op i salgs størrelse på 6-8 uger i stedet for 4-6 måneder. Det vil være som en drøm for alle opdrættere.
Badman — 22. juni 2014, 20:51
det skal siges at jeg regner med at reducere antallet af fisk væsentligt når de er vokset mere til, har bare købt et større antal så scalarene frit selv kan vælge passende mager. sugemallerne sælger jeg nok også en en 3 stykker af når de er voksne.
Svend Erik — 22. juni 2014, 21:47
Men mine Rio M er noget længere under vejs. 7 mdr så er de ca halvvejs
Bruger #747381 — 22. juni 2014, 22:46
Badman — 22. juni 2014, 23:26
selv ville jeg heller ikke forvarme vandet ved flere akvarier, men da jeg kun har et med fisk i, så ikke noget jeg har kunnet mærke økonomisk endnu. men det er også lige så meget for at jeg med et minuts varsel kan bruge det andet akvariet til karantæne, uden at jeg behøver at tage højde for hverken opvarmning, opfyldning eller et forberedt filter 🙂 jeg kan jo altid forberede vandet i en murbalje eller lignende.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.