Lilla Kuhliål?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Mildow — 30. juli 2014, 10:30
Jeg husker tydeligt engang for mange år siden som barn, at jeg besøgte en akvarieforretning i nordsjælland hvor jeg fandt 2 Kuhliål som var helt lilla. Jeg kunne ikke få lov at købe dem da de var i karantæne på det tidspunkt.
Jeg har aldrig set dem siden og kan heller ikke finde nogen billeder på nettet af dem. Jeg er efterfølgende blevet i tvivl om det kan have været et særligt lys eller en sær sygdom, der har givet dem den farve. De var samtidigt vildt livlige og svømmede rundt i hele baljen.
Farven kom slet ikke i nærheden af nuancen på dette billede:
Nærmere som dette:
Virker ikke som om der er så forfærdeligt mange forskellige arter af Kuhliål. Er stensikker på der ikke var tale om noget saltvand. Indehaveren sagde også at det var Kuhliål.
Er der nogen der har nogle bud? 😉
jacob — 30. juli 2014, 10:52
westermann — 30. juli 2014, 11:13
http://www.fishforums.net/index.php?/topic/428313-the-many-different-species-of-kuhli-loach/
Mildow — 30. juli 2014, 11:19
Effekten blev ihvertfald en markant lille farve 🙂
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.