Slørhale foder??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

mikkel ;P — 3. november 2014, 22:26

jeg har to små slørhaler (meget små) som jeg ikke ved hvad bør fodres med, jeg har set SolidGold på YouTube men hun bor i USA så..
jeg tænkte på om i kendte nogle gode foder typer, det eneste der skal være ed det er at det (self da) skal opfylde deres behov, og så må de gerne få lidt ekstra kulør af det*santa* og å at det skal være let anskaffeligt.

Amro — 3. november 2014, 22:45

bare flagfoder.
for at få det til at synke, så tag noget akvarievand i et krus, sæt foderen i, og hæld vand. Sæt det i ak ariet. Så synker det.

Dujo — 4. november 2014, 05:52

Aldrig flagfoder - selvom du væder det før det kommer i. Det indeholder intet af værdi.

avifauna.dk har flere forskellige slags synkende slørhale foder, som er 1000 gange bedre end noget flagfoder - og du kan nemt bestille det over nettet 🙂

Naturefoods er jeg stor fan af og mine fisk elsker det 🙂 Og det synker hurtigt.

Ellers har Plantorama haft Hikari (grøn eller lilla pose), men det er lang tid siden jeg har været der - så ved ikke om de har det endnu. Det er også ret godt. Det kan du også bestille på e-bay.

Amro — 4. november 2014, 14:07

intet værdi??? mener du at de ik bliver mætte

mikkel ;P — 4. november 2014, 14:52

de skal jo ikke bare blive mætte, de skal jo også få lidt farve som sagt, og self da være sunde og raske 😀

Amro — 4. november 2014, 18:37

Ok tak Dujo ;-)

Dujo — 4. november 2014, 19:27

Amro - indholdet i flagfoder er ringe i forhold til andet foder, så hvis du ønsker god vækst og farver i dine fisk, så skift til noget andet foder.

Fuck om de bliver mætte - det handler om værdien i maden. Ligesom din egen mad.

Amro — 4. november 2014, 20:22

Helt ok, tak ven

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.