Malawi cichlider spiser ikke
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Cata — 22. februar 2015, 12:03
På mit arbejde har vi et stort akvarie med primært Mbunu cichlider. Fredag formiddag blev jeg hentet da de alle søgte mod overfladen og formentlig gispede efter luft samtidig viste de absolut ingen interesse i maden som flød i overfladen.
Ham der er ansvarlig for det er ude og rejse og har renset spandpumpe og hjælpepumpe for 14 dage siden samt vistnok lavet vandskift.
Min første tanke var naturligvis nitrit i vandet og lavede derfor et stort vandskifte. Tror også spandpumpen trak falsk luft. Den lyd i hvert fald ikke rigtigt så vippede den lidt frem og tilbage.
Samme eftermiddag svømmede de mere mere naturligt rundt et par timer efter vandskiftet og pumpen lød også mere normalt.
Tænker at jeg vil lave yderligere to vandskift i den kommende uge, men gav dem lidt mad fredag sidst på eftermiddagen og dette blev ej heller spist hvilket bekymrer mig lidt.
Hvad kan jeg mere gøre?
Er det normalt ved nitrit ophobning at de stopper med at spise?
Andre ting jeg ikke har tænkt på?
Cichlider er ikke min stærke side så gode råd er velkomne.
På forhånd tak
/Jacob
Bruger #622041 — 25. februar 2015, 01:39
Har selv haft dette problem.
- Okan
Cata — 25. februar 2015, 07:26
De har ikke været ude at akvariet siden de ankom for et halvt år siden eller deromkring.
Tak for din kommentar
Andersen01 — 25. februar 2015, 11:21
Bruger #622041 — 25. februar 2015, 15:05
scn — 25. februar 2015, 18:25
Godt nok er min personlige erfaring med malawi cichlider yderst begrænset, men jeg kan ikke få det du skriver til at passe.
Jeg syntes ofte at folk netop til malawi mbuna snakker om hvor glade og livlige fiskene bliver når de får store vandskifter. ofte +30% om ugen.
jacob — 25. februar 2015, 18:59
Bruger #669501 — 25. februar 2015, 19:15
Jeg har udelukkende Malawi. Og de elsker nyt vand. Jeg skifter 60-70% på alle voksne én gang om ugen.
På yngel skifter jeg 50% hver anden dag. Som minimum.
Hvis der er det fjerneste som er atypisk, vandskift. Hele tiden...
Så at de kan få for meget nyt vand, det er højst en teoretisk mulighed.
Det der beskrives i #1 lyder mere som et tilfælde af det stik modsatte. Nemlig for meget no2 & no3 i vandet. -
Formentlig som følge af for lidt vandskift...
Mvh. Ken
Nullepigen — 25. februar 2015, 20:22
får de ellers nok ilt? skyder udstrømmeren ud i overfladen? ser de sunde og raske ud (ikke oppustet)?
at vandet skulle være for koldt eller varmt vil bare resultere i at de ryster og gnider sig op ad stenene osv. så det er det helt sikkert ikke.
kør på med vandskift (tjek efter for døde fisk i afkrogene)
evt tilfør mere ilt i form af en luftpumpe med en tilhørende luftsten?
Cata — 25. februar 2015, 20:25
Tjekker temperatur i morgen og bestiller også en tunze til ekstra cirkulation for det mangler de nemlig også. Det giver forhåbentlig også en mere jævn vandtemperatur. Termometer er købt i dag så det kan tjekkes mere kontinuerligt.
Ser vist ud til at de nu bliver mit ansvar så de kan få nogle ordnede forhold, men lidt af gangen. Hvis bare de som besluttede købet også havde gjort det ordentligt fra starten.
Nullepigen — 25. februar 2015, 20:39
vi skifter 40-50 % hver uge. Men ja hvis det skal gøres ordentligt skal man gøre det selv 😛
hvis du har muligheden for at tage en tester på vandet så gør da endeligt det.
men er nu ret sikker på det skyldes for megen nitrit og det kan kun vandskift hjælpe på.
Og ja Mbuna elsker nemligt cirkulation og du vil opdage nogle helt forandrede fisk bagefter 😛
Cata — 25. februar 2015, 22:40
Men vil helt sikkert tage det med mig med de store vandskifter en gang om ugen
/Jacob
Andersen01 — 25. februar 2015, 23:33
Bruger #622041 — 26. februar 2015, 05:18
Nullepigen — 26. februar 2015, 09:20
At de ikke spiser tænker jeg at det er fordi at de simpelthent har for travlt med at trække vejret.
Men når dit filter først er kørt ordentligt ind behøves man ikke gøre det hver uge hvis man ikke magter det.
så kan man sagtens "nøjes" med at skifte 50%-60% hver 14 dag istedetfor.
Med yngel skal man lave mange vandskift (flere om ugen) da man fodrer lidt mere ekstremt
så det kræver rent vand ind jævnligt.
Jeg skal ikke kunne udtale mig om dine jack dempsey men malawi/mbuna elsker ihvertfald vandskift.
og troede faktisk det var gældende for stort set alle fisk?
Bruger #669501 — 26. februar 2015, 09:38
Der er mange fisk der ikke bryder sig om postevand. Og slet ikke i store mængder. Malawi fisk er dog ikke i den kategori...
Personligt ville jeg hellere skifte 30% ugentligt, end 60% hver 14 dag.
Men, det er jo generelt hårdføre fisk.og skulle de undvære vandskift en hel måned, så overlever de jo alligevel. ..
Nullepigen — 26. februar 2015, 10:00
Det lyder mere som om at dem der skulle passe og vedligeholde det har slækket lidt på det 😛
Og ja vi foretrækker nu også at skifte vand hver uge herhjemme og det er også den rigtige måde at gøre det på. men hvis man ikke lige magter det så kan man godt vente op til 14 dage og så lave et større vandskift uden der sker noget ved det. Så længe dit filter er kørt ordentligt ind.
mængden af vandskift varierer meget for hver enkelte man spørger herinde hvor nogle siger 1/3 del andre siger 40-50% andre skriver endnu mere eller meget mindre.
Èn ting er ihvertfald sikkert og det er at de har godt af at få rent vand ind jævligt.
Cata — 26. februar 2015, 16:13
Har i dag testet vandværdier og min mistanke om nitrit var meget korrekt. Så tyder på at filtrene er blevet renset for grundigt så mange vandskift indtil filtrene fungere optimalt igen.
#17 Har i dag aftalt med mit arbejde at jeg indtil videre overtager ansvaret for akvariet.
Det betyder også at de får den længe savnede powerhead så vi kan få lidt bedre cirkulation i vandet. Mener akvaret er på ca. 700 liter så regner med en god Tunze med ca. 4-5 ganges kapacitet eller er to lidt mindre bedre?
/Jacob
Andersen01 — 26. februar 2015, 16:20
men fiskene elsker den..
Shortey — 27. februar 2015, 00:50
Vores fisk elsker det 👍
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.