Haplochromis sp. "thick skin"
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
kamel import dk — 7. september 2007, 12:28
Skal jeg have flere hunner? Bliver der problemer med at sætte ungerne deroveri - og hvor store skal de være når jeg gør det?
Jeg kunne godt tænke mig et forslag der gælder både andre victorianere og evt. nogle flotte maller.
Hvordan indretter i Jeres akvarier til dem - lidt ala malawi-akvarier? Eller hvordan?
Anne
Unimati — 7. september 2007, 12:49
De går godt med de mere fredelige mbunaarter fra Malawi, samt godt med Astatotilapia latifasciata, som er relativt nem at finde i handlen.
De skal have en masse huler, og så kører det 🙂
kamel import dk — 7. september 2007, 12:51
Og hvad med maller? Hvilke ville du sætte i?
Anne
Unimati — 7. september 2007, 12:55
Du kan smide de sugemaller ned, du har lyst til, men lige som med mbunaer, så vil de smadre eventuelle pansermaller. Dog vil det være bedst, hvis du holder dig til algeædende sugemaller, da de andre ikke skal have for meget protein.
pikaya — 7. september 2007, 13:03
pikaya — 7. september 2007, 13:04
kamel import dk — 7. september 2007, 13:04
Jeg har af og til problemer med at finde nogle spændende alge-ædende sugemaller - jeg havde det samme problem i mit mbuna-akvarie. Det ender op med at blive nogle kedelige ancistrus-lignende nogen alle sammen.
Har I nogen gode ideer til nogle spændende eksemplarer?
Anne
pikaya — 7. september 2007, 13:05
kamel import dk — 7. september 2007, 13:07
Anne
Unimati — 7. september 2007, 13:08
De er ikke mere aggressive end mbunaer.... det er ihvertfald min erfaring med dem 🙂
soffi — 7. september 2007, 13:51
kamel import dk — 7. september 2007, 13:54
Anne
Unimati — 7. september 2007, 14:47
Boye Due — 7. september 2007, 16:57
Jeg har thick skin, sammen med Astatotilapia latifasciata, jeg har i øjeblikket 5.3 af thick skin og 1.2 af Astatotilapia latifasciata, jeg har jævnligt skuffe på thick skin men aldrig haft det på de andre, men når 720ern kommer op at kører kommer thick skin ind i den og så bliver der lidt mere ro på, så håber jeg der sker noget, jeg har ingen maller sammen med dem, Jeg kan godt lide alger. :e
De går i et 430l
Boye
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.