bundlagets tykkelse til multier

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

BettaEinstein — 17. marts 2015, 13:12

hvor tykt et lag sand bør jeg ligge i mit 54L hvor der kommer multier i i dag? jeg har læst noget om 6-8 cm for at de ikke graver ned til bunden, men er det skadelig at de når bunden?
jeg tænkte på at ligge 2-4 cm (rådasand) og så alle sneglehusene ovenpå (der er mange!) kan det gå?

eldu22 — 17. marts 2015, 15:45

Mine multier har 6 cm, det har ingen betydning de flytter rundt på sandet som de har lyst incl sten og andet

scn — 17. marts 2015, 16:00

#1
Du skal op og have en lagtykkelse på sådan ca. 1/3 af akvariets længde hvis ikke de skal kunne grave ned til bunden. For så vil bjergene af sand stå fra vandoverfladen næsten ned til bunden midt i akvariet. De små banditter bliver ikke kaldt for gravemaskiner uden grund. Men er det så stort et problem at de når bunden?

Du kan evt. lime BtN slimline på bunden, hvis ikke du vil risikere at se glas.


Mine N. similis har nået bunden over ca. 40x20cm, men med lidt sten i akvariet (180L) samt vist nok 90-100 sneglehuse er det ikke noget der genere mig.

Kim Rasmussen — 17. marts 2015, 16:14

Nu er det ikke for at kapre tråden 🙂 Men hvor tit rydder i op i sneglehuse ? Jeg mener de bliver jo flyttet og begravet i løbet af ingen tid, lader i dem bare være eller forsøger i at holde sneglehusene fri ?
Yngel......hvad fodre i dem med ? Jeg har efterhånden haft 20-40 unger gætter jeg på, men endnu er ingen af dem at se mere, så jeg antager de er gået til. Som jeg har forstået spiser de ikke egne unger, men jeg antager at mit foder måske aldrig når ned til dem - ihvertfald nok

Til OP.....
Som de andre siger, det er små gravemaskiner så tror det er ligemeget hvor meget sand du fylder i. Du vil bliver overrasket over at se, hvor meget de kan flytte på en dag 🙂 Iøvrigt sjovt at se på dem, der er altid nogen igang med at grave et sted.

BettaEinstein — 18. marts 2015, 10:29

så er multierne kommet i akvariet.
der er pt. kun 1 cm sand i men det er helt bevidst - de får nemlig nyt akvarie på søndag 🙂

de blev transporteret i en spand sammen med sneglehusene som de gemte sig i. de stod i spanden et par timer hvor jeg i et par minutter fik et par glimt af fiskene der kom ud.
men de flygtede igen og igår aftes flyttede jeg alle sneglehusene over med fiskene indeni.
hvornår skal jeg regne med at de kommer ud?

Sølz — 19. marts 2015, 13:10

Sølz — 19. marts 2015, 13:10

Når de føler sig trygge;)
De er også nysgerrige, så de skal nok komme frem stille og roligt.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.