Neolamprologus multifasciatus

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Mbk1991 — 7. juni 2015, 16:06

Hej jeg har et 150 L akvarie kun med Neolamprologus multifasciatus, jeg vil høre efter nogle gode forsalg til malle i akvariet, der kan hjælpe med at holde det pænt og rent.
Tænker jeg gerne vil have nogle maller både til bunden og siderne?

Jeg vil gerne høre jeres bud 🙂

østjyden — 7. juni 2015, 17:45

muliter æder generelt de fleste andre beboere - også maller
derfor holdes de helst i artsakvarier

MEN jeg har set dem gå sammen med Sewellia lineolata (smerling, ikke malle) og efter god rådgivning hos unimati har jeg købt 4 med hjem der går sammen med mine multier. men de er så vidt jeg ved også det eneste multier ikke bider i eller på anden måde irriterer på det groveste. så jeg vil ikke anbefale andet

østjyden — 7. juni 2015, 17:46

og de holder sig til siderne - ikke bunden netop fordi multiernes territorie er bunden. så der kan du ikke få noget der vil overleve

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.