Er det helt umuligt med cichlider i et 200 l akvarie???

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

syhler10 — 29. juni 2015, 14:35

Ja som overskriften antyder har jeg et 200 liters akvarie, og kunne rigtig godt tænke mig at putte cichlider deri.
Er det helt umuligt at lave en sammensætning af cichlider (i flotte farver) som ikke er så territoriale og som ikke er så store. Jeg tænker på andet end dværgcichlider, da jeg allerede har sådanne i en anden balje, og gerne ville prøve noget nyt.

scn — 29. juni 2015, 22:28

#1
Det er ikke umuligt.

Der er nogle af de små malawier der vist godt kan gå i 200 liter, men det vil jeg overlade til folk der ved lidt om mbuna'er

Ellers er der tanganyika, kig på sneglehuslegere kombineret med hulelegere.

Lige meget om du vælger malawi eller tanganyika, så må det siges at være "nyt" i forhold til dværgcichlider (tænker apistogrammaer)

Bruger #937779 — 29. juni 2015, 22:33

Man kunne også holde et par Kribensis, men de er selvfølge lidt territoriale. og mere end et par i 200 liters det kunne komme til at knibe

Andersen01 — 30. juni 2015, 16:41

hvad med de to her.?


ved godt at der står 250. men mon ikke det lige går

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=16004

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.