Nybegynder med 350liter akvarium - Hvilke fisk? (amazone tema)
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
jfpfriis — 8. september 2015, 12:35
Jeg er vokset op med både ferskvands -og saltvandsakvarier hos mine forældre og interessen er der stadig.
Jeg er flyttet ud og har endelig fået anskaffet mig mit eget 350 liter akvarium "Juwel Rio 300" og nu skal jeg finde ud af hvad der skal i.
Planen er at jeg om ½år-1 år vil have Discus fisk og har læst en del op på dem, da de skulle være en smule vanskellige.
Mit spørgsmål her er så hvilke fisk i vil anbefale som lever under samme vilkår (temperature/pH værdier) som Discus fisk gør, samt hvilke arter der kan gå sammen med dem. Jeg vil jo helst ikke skulle til at skille mig af med de eksisterende fisk, når jeg en dag får mod på discus fisk.
Tak på forhånd!
ThomasBallerup — 8. september 2015, 12:45
jfpfriis — 8. september 2015, 12:49
jacob — 8. september 2015, 12:51
jfpfriis — 8. september 2015, 15:26
Ja jeg har læst det samme - så vidt jeg har forstået er det kun et problem med vildtfangede skalare, men spørgsmålet er om man tør. Som sagt har jeg også læst at de skulle være mere aggressive end discus især under fodring og kan få discus fiskene til at stresse.
jacob — 8. september 2015, 15:31
tankpasseren — 8. september 2015, 21:21
ThomasBallerup — 8. september 2015, 23:02
http://www.tropicalfishforum.net/showthread.php?t=2097
jeg har selv set MEGET store discus gå med en kæmpe flok røde neon, og det var fint.
jeg har selv mange store skalare og de går også fint med røde neon,
andre skriver dog at skalare kan spise disse mindre fisk, så pas lidt på.
PernilleSBM — 9. september 2015, 06:04
jfpfriis — 9. september 2015, 09:47
#8 Jeg kan se der er mange disktutioner på nettet om dette emne, tak for link - blev en smule klogere
#9
Der er ikke problemer under fodring? - og hvad fik du først, discus eller scalare?
Jeg har læst at scalare er meget territoriale, så hvis man får dem først vil Discus fiskene så få lov til at være i akvariet uden at blive jagtet rundt.
ThomasBallerup — 9. september 2015, 11:03
jeg blev en smule mere forvirret :-)
jeg syntes tit at det er sådan at jo mere man søger rundt efter fiske sammensætnings sager,
så finder man flere og flere der siger JA og lige så mange der siger NEJ
gode og dårlige historier er der mange af, og der findes sikkert rigtigt mange forklaringer på disse
hvis man graver længe nok, måske de folk der beskriver deres resultater ikke end gang selv har draget de rigtige konklutioner
om hvorfor det gik godt eller skidt.
Skalare og Discus er skønne og store nok samt med masser af speciel adfærd,
til at levere rigeligt med underholdning hvert for sig, med andre ord, hvorfor tage chancer og mixe dem ?
vælg det ene eller det andet, og leg med dette i noget tid, du kan jo bytte om et eller to år, hvis du finder løst
jacob — 9. september 2015, 12:52
clauicars — 9. september 2015, 13:22
Det er en fra et andet forum godt nok, men derinde ser man tit at de vælger at holde dem sammen med scalare. Når dine discus fisk først er kommet på plads i akvariet, vil de være ligeså vilde omkring maden, som dine scalare vil... De har bare en meget større krop at skubbe med.
https://www.youtube.com/watch?v=kVjvrhKMDOA
jacob — 9. september 2015, 13:45
jfpfriis — 9. september 2015, 17:08
Jeg har set der findes nogle forskellige typer af scalare (angelfish): Black, Albino Pearl Scale, Altum (Pterophyllum altum) og Koi Angelfish. Altum er vist den mest almindelige, men er der nogen der kan svare mig på om der er forskel på de 4 typer udover farven? og kan de andre typer købes i Danmark ? Jeg har aldrig set dem herhjemme.
jfpfriis — 9. september 2015, 17:15
Hvor stort er dit akvarie? kan se du har 6 discus - hvor mange ville du anbefale at have i et 350 liter akvarium ?
PernilleSBM — 9. september 2015, 18:24
#16 Og tak.. :-) Jeg har 10 discus og 3 scalare i 360 L.. Jeg har erfaret at de trives bedst i flok.. Så er der flere de kan "mobbe" og det er ikke én enkelt fisk der ikke får lov at komme til maden.. Jeg har dog pt 3 fisk der ikke vil spise, så planen er at flytte dem i vores 180L og få fodret dem lidt op.. Jeg har et "ynglende" par og de er meget dominerende i akvariet, og disse tre fisk er de mindste, og siger ikke fra.. Jeg er bestemt ingen ekspert, men stort set alle steder man læser om det, anbefaler de en flok.. En 8-10 stk vil jeg nok sige du skal have.. :-)
jfpfriis — 10. september 2015, 10:21
Hvordan synes du Discus fisk er at passe ? - Kræver det meget tid, flere vandskift om ugen osv. ?
PernilleSBM — 10. september 2015, 11:36
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.