Kampfisk - klisterhale
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Nuus — 26. oktober 2015, 19:16
Jeg har store problemer med min kampfisk. Jeg har haft ham i ca. 14 dg. og nu er hans hale klappet sammen og han er slet ikke aktiv, men putter sig. Han har været meget kræsen på trods af både flagefoder og myggelarver på frost.
Jeg har søgt i andre indlæg, men synes ikke helt jeg kan finde en løsning. De andre fisk har det fint, temp. er 26 og jeg skifter vand hver uge med ca. 1/3 koldt vand.
Skal jeg prøve salt ? Hvis ja hvor meget til 110 l.
Med venlig hilsen
Helle
Sølz — 26. oktober 2015, 21:14
Nu er kampfisk jo altså IKKE saltvandsfik, så lad være med dette. Et koldt styrtebad er bestemt heller IKKE;( noget, som kampfisk plejer at sætte pris på.
Han kan være syg, gammel (de fleste solgte i forretningerne er store = gamle) og kampfisk bliver ikke så mange år. Han vil også foretrække en noget højere temperatur:D og et langt mindre akvarium:), hvor der er godt med gemmesteder.
Hvis dit "Opdateret indhold af akvarie" fra din profil fortsat passer, så kan han da sagtens bliver terroriseret af dine guramier - måske nogen af de andre? - hvem ved.
8 rød neon
2 skyblue dværg-gurami
1 malle
2 orange algespisere
1 gubihan og 3 hunner
1 kampfisk (han)
Du skriver også i din profil, at du (måske?) er ovre et sygdomsangreb, men af hvad og hvor længe siden? Hvor dan er akvariet indrettet, hvor stort er flowet? (husk kampfisk helst vil have stillestående vand.
Lad os høre mere
HIlsen
Benny
Tossen — 26. oktober 2015, 21:18
Nuus — 26. oktober 2015, 23:07
Der er mange planter i forskellig højde, flydeplanter, en stengrotte og to trærødder de kan svømme under da de buer.
Jeg havde et angreb med finneråd og mine røde neon fik hvide pletter, men det er ovre nu.
Min kampfiskehan har fået to hunner det skal jeg have rettet i min profl.
Kan en kampfisk få flotte finner igen ?
Helle
Nuus — 28. oktober 2015, 18:32
Var der mon nogen der ville følge op på dette indlæg?
Med venlig hilsen
Helle
Voxvalve — 29. oktober 2015, 11:28
- Først og fremme ligger temperaturen i dit akvarie perfekt på 26c.
- Kampfisk er labyrint fisk og kan føle sig skidt tilpas hvis akvariet er for højt.
- Store og/eller farverige fisk kan også gøre ham utilpas.
- Kampfisk vil komme til at kede sig hvis omgivelserne er for statiske så at køre en finger over glasset og se ham følge den kan være godt til ham.
- Mange kampfisk hanner vil ofte lave en skumrede når de føler sig tilpas.
- Hvis hunnen ligger æg vil hannen i mange tilfælde slå hunnerne ihjel for at beskytte ægene fra at blive spist.
Nuus — 29. oktober 2015, 19:12
Tak for dit svar - ja jeg har også læst lidt og forhørt mig hos div.der har mere erfaring end mig, dog er de ikke helt enige om hvad der er bedst.
Jeg samler lidt op her og der og tilpasser så forholdene efter bedste evne.
Endnu engang tak for at du sendte svar.
Med venlig hilsen
Helle
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.