hvad gør vi her fra ????

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

MD34 — 29. november 2015, 15:55

Vores akvarium har været præget af sygdommen 'fiskdræberen'.
Vi har fjernet alle de fisk som det var tydeligt at se de havde prikker, efterfølgende har vi haft en enkel fisk som stadig havde prikker men det er forsvundet igen og der er ingen tydelige tegn på at nogle af vores fisk er præget af sygdommen, de er ikke mindre aktive eller har mistet appetitten.
Vores problem er nu at vi har en enkel fisk (molly) som er blevet helt grumset grå på hovedet og det sidder også på dens øjne, hvad kan det skyldes?
En af vores andre fisk har i tide og utide fået helt røde øjne, hvad kan vi gøre?

Vi har ikke brug medicin, men kun fjernet de syge fisk, vi har ikke gjort andet endnu. Vi har bestilt medicin og Vi er klar over at hele akvariet skal renset, koges og diverse...

Bruger #669501 — 29. november 2015, 16:00

Giv dem lidt køkkensalt i vandet.
Det må hjælpe mod svamp indtil i får medicin:(

Håber det lykkes for jer at få det klaret.

Mvh. Ken

tankpasseren — 29. november 2015, 16:03

I behøver ikke rense akvariet. Medicin er nok. Taler af erfaring. De to gange jeg har fiskedræber "hvide pletter" på hhv. "rødnæser" og "sort Neon" tetra og den ene gang jeg havde "hul syge" på scalare, medicinerede jeg efter forskrifterne med Esha uden at gøre andet. Sygdommene forsvandt og kom aldrig igen. Jeg har kun oplevet sygdomsudbrud ved nystartede akvarier.

MD34 — 29. november 2015, 16:04

Vi har givet dem køkkensalt og det har de også fået før hen.
Er det tegn på svamp?

MD34 — 29. november 2015, 16:05

Vi har ikke haft vores akvarium mere end 2 måneder.

Bruger #669501 — 29. november 2015, 16:06

Det er altid en god idé i forbindelse med hvide pletter.
De små møgdyr sidder jo og gnaver hul i fiskenes slimlag:(

westermann — 29. november 2015, 16:24

Enig med #3.
Hvis I bruger ESHA Exit er det helt tåbeligt at "rense, koge og diverse".....det bliver jeres situation kun værre af, da i dermed udrydder jeres bestand af "gode" bakterier.
Som Tankpasseren skriver, skal I blot følge brugsanvisningen (herunder skifte en del vand inden behandlingen påbegyndes).

MD34 — 29. november 2015, 16:47

Tak for alle jeres svar.

Men kan det på min molly også skyldes at der stadig er sygdom i akvariet ?

MD34 — 29. november 2015, 16:48

Og vil I råde Os til at bruge esha exit selvom der ingen fysiske tegn er på at vores fisk har sygdommen ?

Bruger #937779 — 29. november 2015, 16:50

ja hvis I har haft hvidepletter så er det en god ide at bruge exit...

MD34 — 29. november 2015, 17:13

tak

Bruger #669501 — 29. november 2015, 17:19

I disse her pokkers hvide pletter er der nogle små tricks.
Westermann er vidst sidens ukronede ekspert. Så han kan sikkert give en mere uddybende beskrivelse.
Men jeg mener at have læst at de har en cyklus hvor de kan ligge i bundlaget dage og ugevis og vente.
Så selv om i ikke kan se nogle hvide pletter på fiskene, så skal i stadig give dem en behandling..

Husk at have ekstra ventilation i akvariet mens i medicinere.

tankpasseren — 29. november 2015, 18:29

#12 Fuldstændigt rigtigt. I naturen er "Itch" hvide pletter ikke dødeligt for fiskene. Fordi parasitten borer sig ud af fiskens hud og går i cyklus på bunden, på planter ol. Der formerer de sig og sværmer ud og finder nye værts fisk at snylte på. Dvs. angrebne fisk i naturen slipper af med parasitterne og de småskader de har fået, heler igen. Akvariet er jo et lukket system. Derfor er det jo de samme fisk som bliver angrebet igen og igen af en større og større flok parasitter, hvilket fisken naturligvis bukker under for til sidst, da den aldrig får en chance for at restituere.Derfor er eneste metode at slå parasitterne ihjel for at bryde deres cyklus. "Medicinen" er altså ikke til at helbrede fisk, men til at slå parasitter ihjel med. Derfor er det i virkeligheden misvisende at kalde det medicin. Det er jo faktisk et desinfektions middel og derfor fuldstændig tåbeligt at forbyde. Men det viser bare at der er nogle i Fødevare ministeriet som ikke fatter noget som helst indenfor akvariehold. Heldigvis kan man da købe det på nettet. Jeg har altid et lille lager stående. Jeg får forhåbentligt ikke brug for det, men så er jeg forberedt, hvis jeg engang skulle opleve et angreb igen.

westermann — 29. november 2015, 18:57

#13 Fint indlæg 👍.
Som allerede nævnt af #12 findes parasitten i bundlaget og den eneste måde at slå den ihjel er medicinering (eller desinfektion som #13 nævner).

tankpasseren — 29. november 2015, 18:59

Jeg glemte at nævne, at der hvor "medicinen" virker, er når parasitterne bryder ud af deres "skal" efter formering og er i sværmestadiet og leder efter nye værter.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.