Neolamprologus tretocephalus kønsbestemmelse

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

tafudolith — 16. august 2007, 12:28

Jeg købte for et ½ år siden 10 stk Neolamprologus tretocephalus de var ca. lige store 4-5 cm
Kan man kønsbestemme dem ud fra størelse. Der er 4-5 af dem der er vokset ca 1 cm mere end de andre. Jeg kan umuligt se hvem der går sammen da der er tons vis sten og huler i akvariet
håber så sandelig at jeg må lade dem slå hinanden ihjæl for jeg har et par. De der er vokset lidt mere er også lidt mørkere. Håber at der sidder et klogt hoved der ved alt om Neolamprologus tretocephalus, jeg er mongol på det område ( også det ) Mvh Jørgen Brandt

gibson — 16. august 2007, 12:39

Jeg læste lige et par beskrivelser rundt omkring. Mange skriver at forskellen er svær at se, men der er enighed om at hannen bliver størst.

Ifølge denne artikel er hannen større ved hoved/"skulder" området:

http://www.aquarticles.com/articles/breeding/Carmark_N%20Tretocephalus.html

Ifølge Mongabay:

The males are slightly larger with pointed anal and dorsal fins. The markings may or may not be darker.
http://fish.mongabay.com/species/Neolamprologus_tretocephalus.html

tafudolith — 16. august 2007, 17:09

hej . Tak for svaret . det er squ svært men håber at få et par , uden at miste de andre. Det kunne jo være at der var flere der synes de var et par. Så kan jeg jo få et par kr for dem .NEJ NEJ .ikke åger se bare mine andre annoncer Mvh Jørgen Brandt

kamel import dk — 16. august 2007, 18:54

#2 Spændende artikel. Vi har også haft problemer med at kønsbestemme de 2 resterende, så nu er det spændende om vi kan se os ud af det.

Anne

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.