Besøg hos Tanked Las Vegas :-)

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

tjoergensen — 1. december 2015, 14:16

Besøg hos Tanked i Las Vegas

Jeg var på besøg hos Tanked her i sommers i Las Vegas.
Det kan varmt anbefales at tage hen til deres produktion site, og bruge en lille 1/2 time der.
Der er ikke så meget at se som man skulle tro, men de er MEGET søde, rare, og velkommen og vil meget gerne snakke, faktisk var det svært at slippe derfra igen 🙂. De har et lille udstillings lokale, men da vi kom så langt fra som de sagde (Denmark) skulle vi da naturligvis se produktions hallen, deres kontor og hils på dem alle.

Adressen kan findes på Google.



Hjp — 1. december 2015, 15:11

Spændende.... De er nu meget gæstfrie/høflige mange steder derovre.

THORLEIFDK — 2. december 2015, 10:58

De er da dygtige til at lave akvarier,men det er vel også det eneste de kan 🙂

ThomasBallerup — 2. december 2015, 11:27

heldige asen,
ps : har de ikke også en afdeling i Florida ?

tjoergensen — 6. december 2015, 18:47

Yes, har dog ikke været der men det skulle ligge på Acrylic Tank Manufacturing
3333 West Commercial Blvd suite 103
Fort Lauderdale, Fl. 33309

ThomasBallerup — 6. december 2015, 20:26

ja det ved jeg :-) det er netop i det område jeg hænger ud et par gange om året
men ved ikke rigtigt om det giver nogen mening at dukke op personligt på deres florida afd.

Castella — 7. december 2015, 09:12

Wow, din heldige kartoffel! 😀

Man kan sige meget om Tanked, man kan synes, deres kreationer til tider er en smule prangende, men de må da vide noget om et eller andet omkring akvarier. Jeg ved desværre intet om saltvand, så jeg formoder, de har nogenlunde styr på det, men jeg har til tider været ganske uenig med dem omkring ferskvand. Derfor ville jeg da sindssygt gerne besøge dem og se deres workshop og få en (gerne flere) god lang snak om akvarier med dem. Man ser jo kun det om dem, som TV'et tillader 🙂

ThomasBallerup — 7. december 2015, 10:20

>jeg har til tider været ganske uenig med dem omkring ferskvand.

også her.. både hvad angår fiskesammensætninger, fiske valg, og fisk type til størrelsen af akvariet. og indretning af akvarie.
hvad angår saltvand, har jeg ingen kommentare, da jeg ingen viden eller erfaringer har med saltvand.
ud over at deres akvarier er lige lovlige plastic-fantastic :-)
dog har de lavet enkelte med rigtige levende koraler og hele baduljen.
Men kan også sagtens sætte sig ind i at hvis noget skal være færdigt på kort tid, så er deres metode med det hele kunstigt
den "rigtige" løsning, i USA og specielt vegas er plastic og glasfiber det hele byen er lavet af, lidt flot glans maling uden på
og blinkene lys og wow folk er glade.

Bruger #669501 — 7. december 2015, 10:24

Slørhaler i trommesæt. Uden filter:D

Men det er fantastisk tv:)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.