Fiskefælde
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Roland — 17. januar 2016, 13:42
Noen som ved hvordan, nogen gode erfaringer?
Bruger #937779 — 17. januar 2016, 14:08
Men jeg har ikke prøvet den endnu. Jeg vil gerne have fanget syv nøglehulscichlider, men har også enmasse planter og rødder i akvariet.
tykki — 17. januar 2016, 14:31
Roland — 17. januar 2016, 14:52
KimJ — 17. januar 2016, 17:09
Jeg plejer at lede den medfølgende line hen til et bord i passende afstand fra akvariet, og sætte mig i en behagelig stol ved siden af. Linen lægges i klemme under et glas, fyldt med en passende væske (Min erfaring er, at Springbank 21 år Whisky virker bedst).
Så venter man bare på at den fisk man er ude efter, svømmer ind i fælden, og skåler på det...
Grunden til at jeg ikke bare holder linen i hånden, er at man ikke kan holde den helt stille, og bevægelserne forplantes til klappen, som kan skræmme sky fisk væk.
jakabov — 17. januar 2016, 18:05
Roland — 19. januar 2016, 17:28
Er egengtlig ikke noget problem at fange de andre, de kan jo bare komme tilbage igen. Desuden er de fleste "andre" noget større, så hvis jeg kan tilpasse åbningen, så er det sikkert fint. Bruger desuden sådan en, når jeg fanger snegle eller rejer. Men har da aldrig haft fisk i den? Men kan jo prøve at lave en i en 1,5 Liter flaske ;
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.