Vildt kryds!!
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Akva Alslev igen — 7. august 2007, 23:56
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Long_finned_oscar.jpg
Akva Alslev igen — 7. august 2007, 23:56
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Red_Texas.jpg
KimJ — 8. august 2007, 01:22
Akva Alslev igen — 8. august 2007, 01:39
Hvis dette er gravalvorligt ment fra din side, må du vare rimelig uintelligent, eller osse forstår du ikke engelsk, hvilket der jo er nogen der ikke gør. Så intet ondt ment herfra. Men der står faktisk i artiklen, at det ER kryds 😉 Og det kunne det NOK osse godt tyde på, eftersom de ikke findes i naturen 😉
Akva Alslev igen — 8. august 2007, 01:42
http://en.wikipedia.org/wiki/Cichlid
Kig under "Hybrid cichlids and selective breeding" hvor det står. 🙂
KimJ — 8. august 2007, 02:28
Jeg vil iøvrigt opfordre dig til at være lidt mere forsigtig med at kalde andre for uintelligente. Dels giver det en ubehagelig tone i debatten, og dels risikerer du let at komme til selv at virke lidt ubegavet.
Mvh. Kim
steffen — 8. august 2007, 16:30
FO_DK — 9. august 2007, 13:23
8)
Akva Alslev igen — 9. august 2007, 14:23
"The "red Texas" cichlid is not a Texas cichlid (Herichthys cyanoguttatus) but an intergeneric hybrid of Herichthys and Amphilophus parents."
Betyder det ikk at en Herichthys og en Amphilophus er parret? Eller noget i den stil?? For så må denne fisk da blive til at kryds i hvert fald..
Men den anden, den oscar, er kun selektiv avl, såvidt jeg kan se. Det denne tråd drejer sig vidst kun om den røde fisk... Min fejl, sorry.. Håber #6 og #8 kan tilgive mig min egen uintelligente fejl, idet jeg åbenbart ikk forstår engelsk. Og så igen, helt dum kan jeg jo ikk være, når den røde er kryds?? For det syns jeg da, at læse den på den ene eller anden måde, i bund og grund er... 😉
KimJ — 9. august 2007, 15:16
Jeg skal ikke gøre mig klog på, om det virkelig drejer sig om et kryds, men Wikipedia står jo ikke lige for de sikreste oplysninger man kan finde. Den aktuelle artikel virker dog ret velunderbygget (jeg har stadig ikke læst hele artiklen).
Mvh. Kim
Aufwuchs — 9. august 2007, 22:06
Ved ikke, hvad det danske ord for leucism er.
Der står i afsnittet, at mange cichlider er fremavlet for at opnå bl.a. dette.
Den røde et mix af Herichthys og Amphilophus
Jeg har kort lige skimmet, hvad der står, så bær over med mig:)
KimJ — 10. august 2007, 01:20
Det er, essentielt set, hvad der står. Problemet med Wikipedia, er at alle kan skrive artikler, og lægge dem op, uden nogen form for redaktion (den kommer sikkert på et tidspunkt, men i mellemtiden er der ingen garanti for, at oplysningerne er korrekte). Jeg er selv stødt på oplysninger om den viste "slørhale-Oscar" andetsteds, og ved derfra, at der ikke er tale om et kryds, så den information er korrekt, men det ville være bedst, hvis man kunne finde info am den anden et andet sted.
Mvh. Kim
Akva Alslev igen — 10. august 2007, 04:34
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.