nyt akvarium (uden fisk) lugter underligt... hjælp ønskes.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

ester — 14. maj 2016, 10:06

Jeg har haft akvarium on and of, siden jeg var barn. De sidte 5 år har jeg holdt helt pause, men nu er mine unger blevet så store at de skal have et lille et hver. Jeg købte to og stillede dem op på hver deres værelse. Lige nu er vi nået til der, hvor de har kørt i 14 dage med det hele men uden fisk, og vi skal til ud at købe fiskene.
Men... det ene af dem lugter. Jeg har absolut bekendt med den lidt søde lugt som akvarier har, men den her er anderledes lidt skarp i det. Jeg har aldrig stødt på den lugt før. Er der nogen der ved hvad det kan være? ..og hvad jeg evt kan gøre ved det? Alt efter hvad det kan være så skal jeg jo nok måske/måske ikke udsætte køb af fisk lidt (det er en enkelt kampfisk hun gerne vil have).

Det vil være rart hvis i kunne hjælpe mig, når jeg googler har det altid været akvarier med fisk der står om (og de er som regel puttet for hurtigt i).

Soes — 14. maj 2016, 11:18

Hvad der gør det ved jeg ikke, men vandskift store og mange af dem over nogle dage hjælper, eller det gjorde det her.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.