Nyt tanganyika opstartet

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

TangaThomas — 16. maj 2016, 20:54

Hej alle,

Så er mit nye Juwel Rio 180 stillet op og venter på fisk.
For at fordrive ventetiden vil jeg lige lægge nogle billeder op til jer, så jeg kan få lidt ris og ros. Jeg er selv blevet godt tilfreds med resultatet - det er første gang jeg opstiller store og mange sten i et akvarie. :-) Det eneste der irriterer mig er, at folien har fået luftbobler hist og pist da den blev sat på akvariet, men det må blive ordnet en anden gang..
Når jeg får mit lille 54 liters selskabsakvarie nedlagt, tager jeg nogle Vallisneria og stiller i hjørnet og måske tilføjer jeg også en enkelt Cryptocoryne.

Planen for besætningen er som følger:
En flok sneglehuslegere (som i øvrigt nok skal få lagt de sneglehuse på en anden måde ;-)
En gruppe ungfisk Julidochromis - hvilken art er endnu ikke helt fastlagt.
Et tredje par, som jeg tror bliver Neolamprologus Leleupi

Fuldt billede:


Venstre side:


Højre side:

Meng — 16. maj 2016, 22:22

Det ser godt ud. 🙂

Du har husket at lægge flamingoplader under bundlaget, så dine sten ikke flækker glasset, hvis dine kommende fisk leger entreprenører og graver ud under dem?😉

TangaThomas — 16. maj 2016, 22:42

Tak Meng!

Ja, der er flamingo som stenene står på. Også selvom der er nogen der siger at det ikke er nødvendigt. Jeg vil i hvert fald helst være sikker 😉

Meng — 16. maj 2016, 23:56

Selv tak 🙂

Ja, der vil altid være mennesker der ikke tror på det onde, men da det har vist sig at en kvinde på ca. 60kg i højhælede sko trykker med ca. 1 ton på den kvadratcentimeter hendes hæl rører ved gulvet, hvis hun står på ét ben, så vil jeg nødigt vide hvilket tryk en sten, som den du har stående skråt på højkant på midterste billede, trykker med på de få milimeter den rører ved glasset, hvis der ikke var flamingo mellem til at fordele vægten.😀:D:D

Meng — 17. maj 2016, 00:02

P.S. Dine Julidochromis vil elske din stenopsætning...😉

TangaThomas — 17. maj 2016, 06:55

Glæder mig også til at se hvordan fiskene synes at stenopsætningen skal udnyttes. Det er altid spændende! 😉

Bruger #868628 — 17. maj 2016, 10:00

Hej Thomas jeg har 5 occelatus gold i Grenå for 300 kr. en rigtig flot og spændende sneglehus chiclide fra tanganyika søen 😀 Jeg har også macrops n dole og masser af Frontosa Kigoma, ring eller skirv på 20820137 ved interesse 😀

TangaThomas — 17. maj 2016, 15:53

Lige Occelatus'erne er jeg ikke så hooked på, men tak for tilbuddet 😉

GeSo — 17. maj 2016, 17:31

Hej

Har også et 180 l, med næsten samme opsætning.

Har pt.1 ynglepar J. Dickfeldi, startede med 8 stk. som parrede ud. + 10 stk. L multifasciatus. og det er rigeligt i mit 180 !
Så jeg tror ikke du kan alle 3 slags ?

Ps. Dickfeldi er en fed fisk og lidt til salg 😉

Vh. Gert

TangaThomas — 17. maj 2016, 17:45

Min plan er også at skære ned til et enkelt par af hver art huleleger, så jeg håber det går. Men hvis ikke må jeg jo af med dem igen.

Bruger #669501 — 17. maj 2016, 18:13

Husk at det er forbudt at handle i forum:)

GeSo — 17. maj 2016, 18:15

Hej

Ang. Sneglehusleger : Multi overtager alt, også stenopsætning - Melagris, kan anbefales, men når de yngler og det gør de, få alt tæsk - har nogle Brevis i en 160, hvor de gik med Dickfeldi - det kom der ikke noget godt ud af og måtte flytte Dickfeldi

Det er mine erfaringer og tror ikke du i en 180 kan have mere end et par hulleger

TangaThomas — 17. maj 2016, 18:25

Okay, det lyder da voldsomt. Jeg må se hvordan det går med en enkelt art hulelegere i starten.

DPedersen — 17. maj 2016, 21:10

Endelig give nogle updates, da jeg selv skal til at starte på et Tanganyikan akvarie, meget ens med dit (Multi og julies)

Enhver erfaring du gør dig i starten vil være guld vær! 😀

TangaThomas — 17. maj 2016, 21:26

Det kan du tro at jeg nok skal DPedersen. 👍
Jeg glæder mig til at få gjort mig nogle erfaringer 🙂

panoz — 17. maj 2016, 21:34

Hej

Blander mig lidt, hvis det er ok?

Jeg overvejer også sneglehuslegere i et mindre akvarium. Kan de gå med andet? F.eks. en malle? Har ingen erfaring med Tanganyikasøen, men synes det lyder spændende.

TangaThomas — 20. maj 2016, 08:23

Det kommer nok lidt an på hvordan du indretter akvariet, men jeg har ikke selv erfaring med maller i sådan et akvarie, så jeg må være dig svar skyldig.

Nu er der flere der har anbefalet mig Cyprichromis leptosoma i stedet for leleupi, men jeg har sagt at jeg synes akvariet er for lille til dem. Hvad er jeres holdning til dette? 🙂

DPedersen — 21. maj 2016, 23:36

#17
Min holdning til fisk vs akvarie er, at akvariet mindst skal være 8 gange fiskens længde, med forbehold. Det vil sige 12cm eller under til dit 180 liter, er min anbefaling.
Men har læst om mange, som har blandet tangiyankan med både malawi og synodontis racer, så denne mulighed foreligger hvis du er mere interesseret i fiskene, end den rene stil.

#16
panoz, hvis du tænker sugemalle, så bliver de store! (undtagen få racer som f.eks. dværgsugemalle). Mindste jeg vil anbefale til dem er 180 liter. Desuden kan sugemaller være aggressive overfor fisk, som udfordrer den (hvilket shell dwellers nok vil grundet deres territorium, og sugemallen nok ikke vil respektere dette)

TangaThomas — 22. maj 2016, 07:40

Tak for indspark. 🙂

Det er jo en svømmeglad fisk, men ifølge dig er akvariet stort nok til dem 👍
Jeg har ikke tænkt mig at blande fisk fra andre lokationer med mine Tanganyika

TangaThomas — 25. maj 2016, 21:48

Så kom de første beboere i baljen!

Det blev til 6 ungfisk på 4-6 cm af Julidochromis marlieri 'gombe'. Den bliver kun 7-8 cm, og jeg troede faktisk at den art var en Julidochromis transcriptus, men forskere har åbenbart fundet ud af at det er en marlieri i stedet. *uhh*

Beklager de dårlige billeder. De er taget med iPhone.


Der bliver allerede kæmpet om territorier og status.


*Edit - jeg kan ikke få de billeder til at vende rigtigt...

Meng — 26. maj 2016, 18:54

Flotte fisk 🙂🙂

DPedersen — 26. maj 2016, 20:24

Kun 1 uge til, så begynder jeg også mit eventyr 😉 kickstarter dog lidt med vand og bakteriekultur fra andet akvarie 😉

TangaThomas — 26. maj 2016, 22:05

Spændende DPedersen!
Jeg havde heldigvis også noget filtersnask til spandpumpen. Jeg har ikke set skyggen af alger endnu 🙂

DPedersen — 28. maj 2016, 16:53

Skulle der komme alge problemer (selvom jeg ikke tror det, da Tanganyikan chiclider elsker at spise alger), så kan du altid smide et par zebrasnegle i 🙂 De kan klare vandparameterne og kaldes ikke for Ajax snegle uden grund 😉

TangaThomas — 28. maj 2016, 17:08

Puh, jeg vil helst gerne undgå snegle i det akvarium. 😉
Jeg vil gerne have lidt alger på stenene, så det ser lidt mere naturligt ud og det skal også nok komme med tiden. Der er begyndt at komme lidt brun alger nu, som forventeligt, men det er ikke særligt meget.

Fiskene har også fundet ud af at fordele deres territorier ud over hele akvariet og der er heldigvis territorier nok til dem alle. Jeg har tror at jeg har været heldig at få en ligelig fordeling af hanner og hunner, så der er ikke meget slåskamp 🙂

DPedersen — 28. maj 2016, 21:51

Er der stadig nok territorier til sneglehuslegerne så? Og hvad med den tredje fiskerace, bestemt dig for én ? 😉

TangaThomas — 28. maj 2016, 23:52

Jeg har faktisk overvejet at droppe sneglehuslegerne. I hvert fald indtil at jeg får solgt nogle af juli'erne fra. Så de må vente.
Jeg er dog blevet hooket på en fisk til den øverste del af akvariet og der er flere der har fortalt mig at nogle af de fritsvømmende fisk sagtens kan gå deri. Så jeg tror at jeg skal have en lille flok af enten Paracyprichromis nigripinnis (Blå neon) eller Cyprichromis leptosoma. Men de må lige vente nogle uger mere indtil der er kommet ordentlig balance i akvariet :-)

scn — 29. maj 2016, 13:14

#27
Jeg har haft C. leptosoma (mpulungu) i mit 180 liters, det droppede jeg igen. Jeg syntes det var for småt til dem.

KimJ — 29. maj 2016, 13:25

Enig med #27 her. Cyprichromis arterne er meget pladskrævende i forhold til deres beskedne størrelse. De hører til blandt de livligste svømmere hos cichliderne, og de kan blive temmelig aggressive, især over for hinanden.

P. nigripinnis er noget mere rolige, men hvis de skal have optimale forhold, skal de helst have mulighed for at komme ind under overhængende sten i åbne huler (det er her moduler virkelig kommer til deres ret).

Skal fiskene være fra Tanganyikasøen?

TangaThomas — 29. maj 2016, 15:31

Jeg har også været meget skeptisk omkring leptosoma'erne. Dejligt at høre lidt erfaringer :-)
Og ja, det er en Tanganyika biotop, så kun fisk fra den sø ;-)

Jeg har aldrig prøvet at have moduler i et akvarie før, men jeg kan rigtigt godt lide idéen. Jeg vil kigge mig lidt omkring og se om jeg kan finde et jeg synes der passer ind. Det skulle jo gerne ligne stenene som er i akvariet nu.

Jeg har i øvrigt haft stor glæde din artikel omkring opsætning af Tanganyika selskabsakvarier Kim. Det er en rigtig god artikel, som forklarer alt hvad der er værd at vide! 👍

DPedersen — 29. maj 2016, 16:28

Hej Kim, du må gerne for min skyld nævne andre fisk til fritsvømmende end kun Tanganyika, da det kunne tænkes jeg ikke laver min helt "ren" 😉

KimJ — 29. maj 2016, 17:37

#30
Tak! 🙂

#31
Fritsvømmende fisk til den øverste halvdel af akvariet kunne f.eks. være nogle af de mere robuste regnbuefisk. Melanotaenia praecox kunne være et godt eksempel, men der er også andre. Man skal dog være opmærksom på, at nogle af dem bliver ret store.

Danio-arterne er også en mulighed. De fleste arter i slægten Brachydanio vil være egnede, så det er primært et spørgsmål om at finde nogle i den rigtige størrelse i forhold til akvarium og de cichlider man satser på.

Pointen er, at det skal være fisk som bevæger sig nær overfladen, er så hurtige at de let kan undgå udfald fra cichliderne og ikke er territoriehævdende.

Meng — 30. maj 2016, 02:35

TangaThomas: Nigripinnis vil være skidt at vælge...De vil søge efter hulerne, som dine Julidochromis allerede har besat. Jeg har haft Julidochromis sammen med Nigripinnis i et 350 liters hjørne, og selv med overflod af huler taber Nigripinnis til Julidochromis pga. Nigripinnis er en fredelig fisk overfor andre og Julidochromis er ikke...😉

DPedersen: Jeg går meget op i hvilke fisk der kan gå med cichlider, der normalt ikke bliver holdt med andre arter. Alt efter hvor agressive arter fra Tanganyika du har i dit akvarie, er der flere robuste stimefisk, som kan give et godt spil sammen med Tanganyikaerne. Jeg har Daffodil (Neolamprologus Pulcher) i et 350 liters hjørne sammen med røde Pragtbarber fra Japan. Daffodil er nogle banditter af format og jorder alt der står i deres vej. Pragtbarberne er aktive finnespisere og rimelig livlige i adfærd. Da jeg satte dem sammen var det et "knald eller fald" projekt. Det gik heldigvis godt, og nu snart to år efter går de stadig sammen uden problemer. De store unger af Daffodil kan godt lide at "lege tag fat" med Pragtbarberne, men Barberne rotter sig sammen og jagter retur, og Daffodil opgiver hurtigt derefter. Hvis Barberne er i leg, er der ikke nogen der forstyrrer dem, alle Daffodil holder sig væk.
Udover dem har jeg Smokingtetra med centralamerikanske Cryptoheros Panamensis, og Columbiatetra med Jack Dempsey uden problemer.

TangaThomas — 30. maj 2016, 14:53

Øv, det er jeg da lidt træt af at høre Meng. Er der slet ikke nogle lidt mere fritsvømmende Tanganyika cichlider, som kan være i akvariet?
Kan evt. vente med at putte dem i til der kun er et enkelt par af Julidochromis tilbage :-)

Meng — 30. maj 2016, 14:58

Jeg kender ikke så meget til de fritsvømmende arter, men der skal da nok være nogle der ikke vil søge ind i hulerne...Nu har jeg tilfældigvis bare haft netop Nigripinnis i et par år, og hannerne vil automatisk forsøge på at få deres egen hule til senere leg med hunnen.

TangaThomas — 30. maj 2016, 15:24

Jeg læste også godt om den adfærd, men jeg troede at der ville være nok huler til alle i mit setup. Hmm, jeg må lede lidt videre så og se om der er andre fisk der gider at vise sig lidt mere end Juli'erne gør :-)

KimJ — 30. maj 2016, 15:48

Måske ville 1-2 par Neolamprologus caudopunctatus være sagen? De holder til over sneglehusene og står som regel fremme. Ikke det helt vilde farvevidunder, men faktisk en meget smuk fisk.

TangaThomas — 30. maj 2016, 15:54

Dem har jeg også overvejet Kim, men jeg har endnu ikke set dem til salg nogen steder. Jeg er helt enig i at de er rigtigt fine, men også lidt stationære.

DPedersen — 30. maj 2016, 19:59

Hej, tak for indslag alle sammen! Det hjælper helt sikkert i min søgen! 😀

Apropos det, lige et lille siddespørgsmål. Hvor "tyk" skal flamingo pladen være under stenene ? Og kan almindelig man finder i byggemarkeder bruges? Alle sten vil veje under 10kg

Kunne stadig godt tænke mig Multi og bichardi sammen, men er virkelig bange efter alt det jeg har læst om bichardi 😀 Mit akvarie til setup er "kun" 180liter, men vil kun have sten formation i den ene side og sneglehuse i den anden (med forbehold for multi måske vil flytte rundt) 😉

TangaThomas — 30. maj 2016, 20:16

Jeg har en 10mm under mine og der er nogle store sten imellem, så den behøver ikke at være tykkere. Brichardi'en ville jeg være lidt påpasselig med ;-)

DPedersen — 31. maj 2016, 21:16

Dækker din flamingoplade hele bunden af akvariet, eller kun under stenene? Og ved du om flamingo med "sorte" prikker i, kan anvendes i akvarie?

TangaThomas — 1. juni 2016, 08:18

Den dækker kun under stenene af den årsag, at hvis jeg skulle få sneglehuslegere bliver det grimt hvis de graver den frem.
Jeg ved ikke om de flamingoplader kan bruges - min er kun hvid.

scn — 1. juni 2016, 17:31

Back to Nature slimline er en mulighed hvis ikke man vil risikere at se en hvid flamingoplade når de graver.

greve — 1. juni 2016, 18:20

Har I kun flamingo under stenene pga at I har "gravende" fisk - eller vil I altid have flamingo under, eks til en sten på ca 2-4 kg og kun ancistrusen der gider side på siden af stenen?

scn — 1. juni 2016, 18:39

Jeg har et eller andet under, det er lidt som en forsikring, god at have, hvis det skulle blive nødvendigt. Og så har jeg da haft ancistrus der fik lyst til at grave en hule under en sten frem for at bruge en mallehule.

DPedersen — 1. juni 2016, 20:39

Tak for info 🙂 vil dog aldrig bruge fast materiale som back to nature f.eks. Hvis der skulle ende en lille sten op på den forkerte side af pladen, vil den blive presset mod glasset. I det mindste skulle man have flamingo eller lign under BTN for at beskytte mod dette (Sikkert også det du mente, men detaljen er vigtig, ellers er der bare nogen der gør det forkert) 😀

Men må på rov efter ny flamingo plade eller lign. Tager ikke chancen med de sorte prikker, når jeg ikke er sikker 😛

scn — 1. juni 2016, 21:17

Jeg bruger bare slimline direkte mod glasset. De er så bløde at du let kan sætte en negl dybt i dem, så jeg er overbevist om at et sandkort vil gå i slimlinen før der opstår en spænding der er i nærheden af at kunne skade glasset.

Jeg limer dem så også fast med en stribe silikone per knap 10cm, så i virkeligheden er det nok mest silikonen der bære vægten.

DPedersen — 11. juni 2016, 20:39

(Undskyld jeg bryder så meget ind i denne tråd, men syntes den kører meget godt og vil gerne fortsætte den)

Så fik jeg endeligt sat mit helt op! Tog en hel uge at få ordnet alle tingene med bagrund etc... 😉





Og under sandet gemmer der sig...



Og der gemmer sig skatte i akvariet (Fossiler)



Er selv glad for det! Så håber fiskene vil lide det lige så meget som jeg 🙂

Hvordan går det med dit TangaThomas?

TangaThomas — 12. juni 2016, 09:12

Det er helt i orden at du også bidrager til tråden DPedersen :-)

Her går det meget godt. Der er kommet rigtigt mange brune alger nu, så det er desværre ikke så pænt. Jeg håber at de snart forsvinder igen. Jeg kan lige uploade et billede når lyset tænder i eftermiddag.
Inden for de sidste par dage er der to af mine Julidochromis der er blevet "udstødt" så de nu ikke engang må opholde sig i det yderste af stensætningen. Derfor kommer der en og henter dem i aften.
Jeg har går stadig og overvejer hvilke fisk der ellers skal tilføjes til baljen - efter i aften er der plads til dem og akvariet burde også at være i ok balance nu.

Hvad skal du have i dit? Hvis det er meningen at der skal sneglehuslere i, ville jeg flytte sneglehusene tættere sammen ovre i det åbne område.

DPedersen — 12. juni 2016, 19:27

Stadig selv i tvivl om fisk, men sneglehuslejere skal der i, det tanken er lavet efter 🙂
Jeg tænker at sneglehuslejerene nok selv skal flytte rundt på de sneglehus, så for nu mener jeg ikke det er nødvendigt. Men kan hurtig blive klogere 🙂 Putter først fisk i næste måned, så giver det god tid (Har anvendt vand og slam fra andet akvarie, så er næsten allerede klar til fisk)

TangaThomas — 12. juni 2016, 19:44

Tja, det må vi jo se om de gør så :-)
Jeg har selv lige fanget 2 af mine Juli'er. Det tog 2 timer og endte med at jeg havde 3/4 af stenen oppe af baljen 🙁

DPedersen — 13. juni 2016, 18:10

Sikker på du fik de rigtige op så? 😀 Ikke til at genkende når de blander sig og gemmer 😀
Nye billeder?

DPedersen — 13. juni 2016, 19:51

Ohh btw, de her lokker! https://www.youtube.com/watch?v=zs_1CN5alUA / https://www.youtube.com/watch?v=Q-pebR5c6cY

scn — 13. juni 2016, 21:02

#53
Jeg vil sige større akvarium, meget mere erfaring med cichlider og glem sneglehuslegere, så er den ved at være der 😀

Det er ikke en begynder fisk.

TangaThomas — 14. juni 2016, 19:39

Den ene kunne jeg i hvert fald kende, men den anden er jeg ikke så sikker på ;-)

Billede af som det ser ud nu:


Fiskene gemmer sig desværre på billedet og jeg kom til at sætte fingeren ind foran linsen i den ene side, men det bliver ikke bedre lige nu ;-)
De brune alger er ved at aftage lidt igen så det er godt. Jeg har også tilføjet lidt vallisneria og en enkelt lille cryptocoryne.

Må også sige at jeg er enig med scn - de sandsild skal have meget større akvarier. Men flotte er de!

TangaThomas — 29. juni 2016, 15:52

Lige en lille opdatering..

For to dage siden fik jeg en lille flok Paracyprichromis nigripinnis (blå neon) med fordelingen 2.1.3. De er rigtig flotte, men som frygtet er Juli'erne aggressive over for dem. Før holdt de sig kun i stensætningen, men nu forsvarer de også deres territorier et stykke ude i vandet. Jeg vil se om jeg kan fange nogle flere af de overskydende hanner, selvom det er en nærmest umulig opgave... Hvis det lykkes er der trods alt ikke Juli territorier i hele akvariet.

Meng — 3. juli 2016, 03:41

Det er en skøn fisk Paracyprichromis nigripinnis, men desværre også en meget fredelig fisk i Tanganyika-akvarier, som bliver let domineret...Jeg prøvede det ad flere gange, og til sidst valgte jeg at lade dem gå i et selskabsakvarie, hvor de så endelig blev den dominerende art, hvilket gav nogle sjove episoder med de andre fisk...😮 😀
Jeg håber og krydser fingre for dig med dit projekt, men er samtidig bange for at de efterladte Julidochromis hanner bare overtager de fjernede hanners huler og jager præcis lige så meget med Nigripinnis som de gamle, men vi kan selvfølgelig håbe...Tanganyika cichlider er nogle bestemte fisk, og man kan ikke få dem til at indordne sig uden videre...Dét er charmen ved disse fisk, at de får dig til at gøre helt utrolige ting, for at sikre deres trivsel, hvis du er hooked på dem...😀 😀

TangaThomas — 3. juli 2016, 10:32

Hehe, det kan du have ret i Meng. Det går bedre med fiskene nu - der bliver kun jagtet meget når der er mad. :-)
Det er sjovt at observere hvordan Juli'erne har skiftet adfærd efter de har fået selskab. De er meget mere fremme og nysgerrige. Sjove fisk ;-)

DPedersen — 15. juli 2016, 20:06

Hey, hvordan går det med akvariet?

TangaThomas — 16. juli 2016, 17:26

Hej igen,

Det går rigtig fint. Juli'erne er stadig lidt efter de blå neon og enkelte af dem har fået et lille hak i deres finner, men ellers er alt godt. Jeg har dog desværre ikke set nogle skuffer, men jeg håber at det kommer.
Der er lidt flere alger i akvariet end jeg kunne tænke mig, men det må man tage med. Jeg har desuden tilføjet et powerhead for at skabe ekstra cirkulation.

Nuværende status:


Hvordan går det med dit DPedersen?

tjoenne — 17. juli 2016, 10:40

Hej Thomas,

Hold godt øje med dine alger. Jeg fik også diatom (brunalger) i min opstartsfase. Så begyndte de at aftage, og der begyndte at komme grønne alger, troede jeg. Efter nogle uger, hvor jeg troede det var grønne alger, opdagede jeg at specielt min HMF måtte var fyldt. Men de var ikke grønne mere, nærmere blågrønne. Til min skræk fandt jeg ud af, at det var cyano bakterier, og en lang kamp har stået på, hvor jeg næsten er sluppet af med dem.
Jeg kan selvfølgelig ikke sige, at det er det du har, men det ligner mit til forveksling. Jeg havde det overalt i akvariet, men især din bund ligner den jeg havde. På bunden er det nemt at fjerne, da det ligger i store plamager som er nemt at suge op, men det kommer hurtigt igen. Få det undersøgt, og start behandling hurtigst muligt, hvis det er cyano bakterier.

TangaThomas — 17. juli 2016, 12:26

Hej Thomas,

Du har ret. Jeg har prøvet at fjerne dem jeg kan ved at suge dem op, men de bliver ved med at komme igen. Jeg vil igangsætte en mørklægning de næste par dage og håbe at det tager dem.

westermann — 17. juli 2016, 12:50

Hvis det er cyano (som ligner alger, men faktisk er en bakterie) bør du læse dette link: http://www.akvarieforretningen.dk/product.asp?product=4129
Dit akvarievand vil sandsynligvis lugte lidt "muggent".

Jeg har selv haft et meget voldsomt cyano angreb i mit 576 L akvarie og benyttede kombinationsmetoden (Algin Extra + Algin Regular).
Det løste fuldstændigt mit problem (uden at lyset blev slukket). Når bakterierne dør kommer der en grim sort masse, som du er nødt til at fjerne manuelt.
Cyano bakterier er ikke umiddelbart farlige for dine fisk, MEN de kan bruge en frygtelig masse ilt - ikke mindst når de dør og går i forrådnelse, så sørg for god iltning.

tjoenne — 17. juli 2016, 19:54

Havde læst en del om fjernelse af cyano, med mørklægning og øget cirkulation, men læste at det hos en del kom igen. Jeg prøvede med øget cirkulation, virkede ikke selv der hvor man kunne se ved bunden at stænglerne bevægede sig. Skal lige siges, at mit akvarie højst har fået 7 timers belysning og ingen direkte sol lys, så hvad den er kommet af ved jeg ikke.

Så læste jeg om at lidt kemi kunne gøre det og ikke var skadeligt, så det måtte prøves. Jeg startede med en Easy-Life Blue Exit kur, dobbelt dosering 5 dage i træk (på anbefaling af akvariebutik), derefter ingen vandskift i 14 dage. Efter 10 dage skulle det være forsvundet (bare ikke hos mig). Prøvede en gang mere uden held. Købte derefter Happy-Life Algin Extra og Algin Regular, som jeg har givet i rette dosis i 6 uger nu, og de er stort set forsvundet. Har læst at de aldrig skulle komme igen. Det håber jeg er en sandhed uden modifikationer 😉
Det er en bakterie som pynter meget lidt, og er ganske svær at komme til livs (i hvert fald hos mig). Det er første gang jeg har den, og har haft den siden slutningen af marts. Nu ser det så endelig ud til at den er forsvundet 🙂
Jeg håber du kommer af med det hurtigere end jeg gjorde.

TangaThomas — 17. juli 2016, 20:45

Jeg har selv haft dem før i andet akvarie og der forsvandt de fuldstændigt efter en mørklægning, så det håber jeg virkelig virker igen 🙂

Jeg har i dag lagt mærke til at to af de blå neon hanner har lavet små territorier i akvariet, så måske de er ved at gøre klar til leg. Til gengæld jagter de alle væk - også hunnerne. Det er en spændende udvikling at følge.

westermann — 17. juli 2016, 22:02

Du bestemmer naturligvis selv hvordan du vil behandle problemet, men jeg forstår ikke hvorfor du ikke bare følger ovenstående råd - det virker 100% og cyanoen kommer ikke igen.
Mørkelægning skal være MINIMUM 4 døgn og belaster både dine eksisterende planter og fisk voldsomt......og du har ingen garanti for at cyanoen ikke kommer tilbage.
En Algin Extra + Algin Regular kur løser problemet en gang for alle - og samtidigt uden på nogen måde at genere dine fisk og planter.
....men som nævnt ovenfor - det bestemmer du jo selv.

TangaThomas — 17. juli 2016, 22:32

Altså, nu sker der jo ikke noget ved at prøve mørklægningen hvor jeg derimod skal give et par hundrede kroner for den anden løsning. Jeg vil som udgangspunkt gerne holde mig fra kemikalier, hvis det kan lade sig gøre.

DPedersen — 19. juli 2016, 17:47

Altid hold sig fra kemikalier, hvis muligt (min holdning). Løste det selv i et mindre akvarie (med rigtig meget strøm i, da det opstod, så ikke manglen på dette der skaber bakterien) ved at røre godt rundt i det, og lade de oprevede være så de døde ud. Døde cyanobakterier skulle gerne dræbe de andre (udvinder gift mod sig selv). Prøv at overveje dette 😉

#60
Det går rigtig godt og alle fisk ser glade ud. Lige et billede eller to herunder:









Af fisk er der: 3 Caeruleus og 8 Bichardi (Alle unger på ca. 2-3cm), 3 voksne endler guppy, 2 sulawesi snegle, 5 zebrasnegle og 4 Amanorejer

Zebra + amaono mod alger og de går fint deri.

Caeruleus og Bichardi er begge kommet i som unger og er det stadigt, hvilket virker til at de har lært at tolere hinanden og er faktisk gået i koloni sammen (beskytter hinanden). Ser vildt sjovt ud 😀
Da de er unger, har de også lært at tolerer guppyerne (ignorere dem), hvilket var det jeg håbede da jeg satte dem sammen fra helt små. Samme med snegle og rejerne. Håber det holder, tiden må vise og vil rydde op efter behov

Guppyerne er tilføjet for at gøre fiskene mindre reserveret og komme mere frem (det virker)

DPedersen — 3. august 2016, 20:50

Hej TangaThomas.
Hvordan går det med akvariet?

TangaThomas — 4. august 2016, 16:18

Speciel sammensætning du har i dit akvarie. Er spændt på om det går :-)
Her er alt fint pånær kampen mod algerne som virker som en tabt kamp - så jeg skal nok snart have gang i kemikalierne..
Hvordan går det med dit?

DPedersen — 7. august 2016, 22:22

Det går godt, og virker som en fin blanding, i hvertfald endnu 😀 Nu vokser de jo ikke mere end 0.5-1cm om måneden maks, så lille år før de begynder at ynglinge endnu

Husker du at rode MEGET rundt i bundlaget ved hver vandskift? og fjerne evt. "bobler" langs ruden hvis du ser dem? De gasser får cyanobakteriene til at blomstre helt vildt og sand pakker, så det skal røres rundt ved enhver lejlighed.

Desuden evt få et par zebrasnegle og store amano rejer. Zebra mod brunalger da disse kan "fodre" cyanobakterierne, og amano rejer mod cyano da de spiser denne...

TangaThomas — 8. august 2016, 18:20

Nej jeg roder ikke meget rundt, men en smule gør jeg da. Det er ikke nødvendigt ifølge min erfaring.
Jeg har ingen intentioner om at sætte dyr derned, der ikke er fra Tanganyika søen. :-)

DPedersen — 8. august 2016, 19:21

Min erfaring er, at der netop opstår cyanobakterier, hvis man ikke roder rundt med sand 😀 Ingen akvarier er ens, så du kan overveje om det måske er det, der gør det? 😉

Men hold da op, hvor vokser de bicahrdi godt nok langsomt.... men de ser ud til at have det super godt (leger i strømmen, forsvar territorie overfor guppyerne, og delvis amanorejerne, og tikker ved vinduet når de kan se mig) 🙂

DPedersen — 28. august 2016, 20:00

Tid til update... Siden sidst har jeg nu kun 1 guppy, og har mistet 1 Caeruleus. 1 af guppyerne blev nappet af bicahrdierne, mens den anden røg til alderdom. Den afdøde Caeruleus var mere eller mindre selvom uden om det. Den var vokset lidt for meget, og ud så sig den mindste bichardi som passende føde. Så da den prøvede at "sluge" den mindste bichardi (var faktisk inden i dens mund), kom alle de andre svømmende hen og dræbte Caeruleus'en... Var som at se på piratfisk og deres bytte *blink*
Og ja, sad og så det hele. Fortryder jeg ikke fik optaget det (lod naturen gå sin gang)

Bichardien overlevede uden skræmmer, da de andre var der med det samme. Sikke en koloni de har fået skabt sig 🙂

Ohh vel, ender nok med at blive rent bichardi akvarie før eller siden 😀

TangaThomas — 1. september 2016, 11:35

Jeg tror roligt at du kan regne med at der udelukkende kommer til at være Brichardi'er tilbage inden længe 🙂

Jeg er i sidste uge af min behandling af Cyano bakterierne og jeg tror simpelthen ikke at det sidste når at dø på den her uge. Kan man forlænge behandlingen med Happy Life Algin Extra uden at det gør skade?

tjoenne — 2. september 2016, 10:11

Jeg kan sige for mit vedkommende, at det sagtens kan lade sig gøre. Jeg har brugt Algin Extra i 4 uger. Jeg har efterfølgende brugt Algin Extra + Algin Regular i yderligere ca. 6 uger. Det ser ud til nu, at jeg er sluppet af med al cyanoen. Der har ikke været dødsfald i baljen, og fiskene ser ud til at trives som før behandlingen 🙂

TangaThomas — 3. september 2016, 08:54

Okay. Så tror jeg at jeg kører lidt videre. Tak for input :-)

TangaThomas — 21. september 2016, 09:32

Lige en lille update på akvariet.

Desværre er der stadig problemer med cyano bakterierne og Algin Extra kan ikke klare opgaven.

Til gengæld er der også en god nyhed. Jeg har lige spottet at en af blå neon hunnerne er med skuffe, så det er rigtigt spændende! Jeg tror at jeg flytter hende til en 54 liter hvor hun kan spytte når tiden nærmer sig. :-)

TangaThomas — 10. oktober 2016, 12:24

Har I nogle gode råd til hvordan jeg får fanget hunnen i et akvarie fyldt med sten? Jeg har prøvet i et par dage og det er simpelthen umuligt - jeg har ikke tænkt mig at fjerne noget af indholdet.

Bruger #937779 — 10. oktober 2016, 12:31

Jeg har sådan en fiske fælde her og den fungere ganske fint.
http://www.akvariebutikken.dk/product/fiskefaelde-2270/

TangaThomas — 11. oktober 2016, 13:44

Interessant. Sådan en må jeg hellere få kigget på - Ved dog ikke helt hvor godt det fungerer når hunnen ikke spiser ;-)

TangaThomas — 16. oktober 2016, 09:26

Update :-)

Jeg fik endelig fanget den rugende blå neon. Hun blev placeret i et 54l startersæt og kort efter lod hun ungerne komme ud. Jeg er ikke sikker på om det er på grund af stress eller om hun faktisk var klar. Jeg har set 5 unger på én gang. Jeg vil skyde på at de er ca. 1 cm.
3 af ungerne er meget mørke og ligner små versioner blå neon. De klarer sig umiddelbart godt. Der er dog også 2 unger der er helt lyse og ser ud som om at de ikke klarer den.

TangaThomas — 12. november 2016, 18:32

Update!

Det viste sig at der er 10 almindelige Paracyprichromis nigripinnis unger og 2 albino'er. Jeg troede at albinoerne ville dø inden for få dage, men de ser stadig ud til at klare det fint, bortset fra at de ofte ligger på bunden og måske er blinde. Jeg tror de er blinde, fordi de svømmer lidt mærkeligt og skal gøre en ekstra indsats for at fange maden.

Alle unger er fortsat i live og bor i deres 54 liters akvarie, som de har helt for dem selv :-)
Her er et par billeder af dem - jeg beklager kvaliteten.. Jeg vil skyde på at de er et par centimeter nu.



De blågrønne "alger" har igen indtaget det store akvarie og jeg er ved at være godt træt af dem. Jeg ved ikke helt hvad jeg skal gøre for at slippe af med dem én gang for alle.

DPedersen — 20. december 2016, 18:51

Det ser rigtigt fint ud! Kan de små ikke snart flyttes til det store? 🙂

Min egen lille update:


1 multi er død, efter den kom slemt til skade i en 3 ugers lang kamp med en anden multi om et specfikt territorie. Valgte at aflive den efter at se dens sørgelige stadie... 1 bichardi er aflivet, efter den fik brok.

Alle andre har det super godt og de vokser langsomt, men sikkert 🙂
Akvariet kører nærmest af sig selv, og har ikke haft nogen andre problemer end det overstående de sidste mange måneder 🙂

TangaThomas — 10. februar 2017, 20:16

De små Paracyprichromis nigripinnis er godt på vej, men de mindste er stadig lidt for små til at jeg tør flytte dem tilbage til hovedakvariet. Her til aften så jeg til gengæld små Juli unger, selvom der ikke har været tegn på pardannelse. Så alt må siges at gå rigtig godt 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.