Min "nye" lille 6 x 12.l fødereol.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

brib — 20. maj 2016, 15:46

Efter at have været gået lidt fiskekold de sidste 6 mdr. skulle der ske et eller andet .

Akvarierne stod bare og så lidt triste ud, og var bestemt ikke noget at prale af .

Det største problem var pladsen og mangel på porsa.
Efter at have været alle akvarier igennem med vandskift og filterrens, skulle jeg have mine små 12.l på plads oppe i mit lille Akva-Rum.

Der står i forvejen 2x250.l og kører, men jeg ville som nævnt gerne have de 6 x 12.l der op også.

Løsningen fandt jeg på et loppemarked. 1 stk reol sektion i Bøg, lagt ned på siden. Længden passede perfekt. 183 cm . Prisen var ved at slå bunden ud af budgettet. Hele 25 kr. måtte jeg slippe for den reol. :-)

Her vil jeg lige indskyde : En reol i den str. og bredde, er altså ikke det nemmeste at få bakset op af en trappe der minder om en hønsestige. Og bestemt heller ikke nemt at få den drejet rundt og båret ind i rummet. Man takket være min altid hjælpsomme hustru, så lykkedes det da uden de helt store skader.
Skaderne begrænsede sig til fruens lilletå der ikke rigtigt kunne holde til at komme i klemme mellem reolen og et af trinene på hønsestigen :-)

Lyset blev lavet af midterskinnen fra et ældre akvastabil armatur. Her monterede jeg 6 fatninger og efter et noget rodet el-arbejde lykkedes det mig at få blus på alle LED spotsene. Spotsene bruger kun 1 watt pr stk. Så lyset skulle helst ikke være alt for langt fra overfladen på akvarierne. Til gengæld skulle lyset heller ikke være i vejen når jeg skal have mine hænder ned og rode i de små akvarier.

6 hjørnefiltre blev fundet frem fra gemmerne, samt en fin pumpe der giver en masse luft på meget få watt ( 5 watt)

Projektet har foreløbig taget et par dage. Det kunne sikkert have være lavet på den halve tid , hvis jeg ikke var sådan et gigantisk rodehoved med mine ting plus værktøj. Men når man skal gennemsøge diverse skuffer og skabe for at finde noget så simpelt som en El-Skruetrækker, hvor jeg ved at der findes mindst 5-6 stykker af dette lille værktøj her på matriklen. Så er det yderst tidsrøvende. :-)

Status lige nu er : Akvarierne er på plads- Der er kommet bundlag - vand - luft og lys på . Nu skal jeg bare finde lidt små rødder og dekorere med. Så kan de første Guppyhunner få deres egne små fødekar.


M@krel — 20. maj 2016, 18:03

Det ser godt ud. De små akvarier minder mig, om dengang jeg var knægt.

Hvor køber du de 12 liters?

Skal der kun være guppy i? Hvad med nogle flotte rejer?

KasperK/Lolland — 20. maj 2016, 18:20

IKEA's go'e gamle BILLY reol. 😉 Genialt. 👍

brib — 20. maj 2016, 19:06

#2: De 5 af dem har jeg købt brugt for nogle år siden. Intet akvarium uden rejer, og da jeg har 3 forskellige slags skal der selvfølgelig også lidt af dem i akvarierne . Lige nu har jeg RCS - Blue Gel- og ikke mindst nogle kryds af disse . Krydsene er dobbelt så store som RCS og ualmindeligt grimme . Farven er lortebrun med en beige stribe langs med ryggen.

Jeg mener at kunne huske at det var et firma ved navn : Grope-Zoo der solgte dem til dyrehandlerne. Jeg kan nemlig huske at de der modeller var populære tidligt i 70erne da jeg var ansat hos en dyrehandler .

De kunne købes i 3 størrelser : 12-25-37.L og i flere forskellige farver.

Akvariet yderst til højre har jeg selv lavet. Det hænder af og til at jeg får et lim selv flip. :-) Så laver jeg akvarier i 4 mm glas fra 12-54.l . En sommer lavede jeg 27 akvarier af gamle termovinduer. Styk. prisen landede på 10 kr. stk.

I denne tråd er der lidt om hvad der sker når jeg keder mig, bla. selvbyg af akvarier. :-)

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1101335&SearchString=Kyllinger og vandskift#SiteEnd

#3: Jeg havde på fornemmelsen af at det var noget Ikea halløj jeg havde fat i . - Men prisen var ok og den passede præcist til mit behov. 🙂 Jeg fik en ide mere. Hvis nu man rokerer lidt rundt på hylderne, så må der kunne blive plads til nogle flere små akvarier.

Bruger #669501 — 20. maj 2016, 20:13

Jeg kan godt anbefale at besøge porsa (dem selv)

Hende tove derinde er enormt charmerende og springer efter det man skal bruge med det samme;)

Men de kan ikke konkurrere med prisen du taler om.

En reol til 3*250liter og en til 3*325 - 3800kr:)

brib — 20. maj 2016, 20:42

#5 : Jeg har vist "Skotske" gèner i blodet, for 3800 kr. er lige i overkanten til mit budget 🙂

Med mindre jeg har porsa fra et brugtkøb liggende .

Lige nu har vi knap 3000.l vand kørende, og ikke et af akvarierne eller porsa - tilbehør er købt fra nyt. ( Spots undtaget )

Bruger #669501 — 21. maj 2016, 09:33

Jeg vred mig sgu også lidt.. men jeg havde brugt overskuds porsa nok til at bygge en 8*25liter reol:) "gallus" fik også en reol bygget af lager vare fra skuret:)

brib — 23. maj 2016, 09:58

Så kom der lidt dekoration i de små akvarier, og den første fisk kom i et af dem. Første indbygger er en Lille Mundruger hun , med æg i skuffen.

Lyset er stadig på det eksperimentale plan. hver spot må maks. bruge 1 watt.

2 røde og en gul spot fra Kina er dog ikke den helt store succes. Den gule får vandet til at ligne urin og de 2 røde-blå, gør at vandet ser lilla ud . Så det ender nok med at jeg sætter alm. hvid i alle 6 fatninger .

greve — 23. maj 2016, 14:50

du har ret - gult vand ligner et akvarie med gammelt surt vand, noget der trænger til vandskift....
det lilla du har skabt, måske det bliver en ny trend??😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.