Hvidt lag i vandoverfladen (olie)

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

danielronica — 11. oktober 2016, 20:40

Hej
Jeg har haft akvarie i lidt over et år nu. mit problem er at mit akvarie har et hvidt lag i vandoverfladen som ligner en form for olie der ligger og flyder. mit filter som plejede at lave strøm i hele vandoverfladen bliver forhindret nu hvor det hvide lag stopper det. Ved ikke om det har nogen betydning men det er nu 2 gang der er en fisk der er død hvad skal jeg gøre for at få det fjernet og hvorfor dør mine fisk håber i kan hjælpe mig med mit problem
På forhånd tak

Bruger #946029 — 11. oktober 2016, 21:52

Det er en proteinhinde.
Prøv at Google ordet og find selv frem til, hvilken løsning du hælder mest til 🙂

MSV — 11. oktober 2016, 22:58

Få din pumpe til at bryde overfladen. Det hjalp virkelig meget hos mig, da jeg skiftede mine filtre ud til luftdrevne, som danner bobler og derved bryder overfladen.

Fritidsfiskeren — 12. oktober 2016, 16:45

Læg en avisside plan ovenpå vandoverfladen, den vil opsuge det meste af hinden.🙂

danielronica — 12. oktober 2016, 22:32

tusind tak for hjælpen 😀

blob — 12. oktober 2016, 22:33

Den her tager det
http://www.akvariebutikken.dk/product/eheim-skim-350-overfladesuger-1293/

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.