Utæt fuge - Egne erfaringer?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Lisberg — 19. november 2016, 19:17
Jeg købte for et halvårs tid siden tre 300-liters akvarie brugt og som havde stået opmagasineret en rum tid.
De blev fragtet fra Sjælland til Jylland i lastbil og så egentlig ud til at have det fint, alligevel valgte jeg at teste dem den anden dag for at se om de nu også overholdt "tæthedsgarantien" sælger gav.
Desværre er det ene af dem utæt i et hjørne, er det besværet værd selv at fuge om? og skal/bør alle fuger fuges om?
Er rimelig handy men har aldrig prøvet at fuge før 🙂
Evt. nogen der ved om der er et sted nær Ikast som ville kunne lavet et sådan arbejde?
Mvh
Lisberg
Hjp — 19. november 2016, 19:30
Det plejer jeg selv at gøre, hvis jeg har overtaget noget, som har stået tomt i lang tid. At fuge om tager ikke lang tid.
olesev — 20. november 2016, 20:12
VH Ole
ThomasBallerup — 21. november 2016, 08:56
husk at rense og fuge hele top kanten oppe i alu rammel også !
alt fugt fra dit akvarie samler sig hvor det er koldest, og det er netop her oppe,
Er der manglende eller utætte fuger her oppe, løber der lidt vand ned i alu rammen,
og det er faktisk mindst lige så belastende som alle mulige andre former for utætheder.
mine erfaringer med utætte fuger er :
Skær ALT væk inde fra og påfør helt nyt.
ikke noget med at klatte lim uden på, eller kun at fikse den ene utætte kant,
for er EN kant gammel og træt og utæt, er de andre jo også lige ved at være derhenne.
Lisberg — 21. november 2016, 13:10
Jeg agtet at tage alle fuger af, men den såkaldte BRIB vejledning kan jeg ikke finde - Er der en der vil ulejlige sig og smide et link ?
Forresten skal det forstås sådan at alle "ruderne" skal være løse, og så sætte dem på en efter en
?
ambro77 — 21. november 2016, 13:14
Men han har samlet utallige akvarier, så den er måske værd at vente på, hvis du er i tvivl.
ambro77 — 21. november 2016, 13:15
McWearq — 21. november 2016, 13:57
Nej, det burde ikke være nødvendigt. Skær/skrab den indvendige fuge af, og påfør en ny. Glat efter med en våd finger, så fugen bliver jævn, og trykket godt på plads. Lav én længde ad gangen, da siliconen, som hærder ret hurtigt i overfladen, ellers bliver for tør til at udglatte. Lad det tørre et par døgn, og så er du klar til vandpåfyldning.
ThomasBallerup — 21. november 2016, 14:17
NEJ FOR KATTEN :-)
skær KUN det indvendige af fugen væk,
PS: har aldrig fattet det med den våde finger, ville absolut anbefale at bruge en tør finger,
da der derved ikke kan komme vand ind i mellem silicone og glas, fingeren overlever fint en klam lim klat,
tør finger af efter hver længde.
McWearq — 21. november 2016, 15:18
Jeg har fuget kilometervis af samlinger mellem dæk og skrog på glasfiberspeedbåde i mine yngre dage. Det var med Sicaflex og blev altid glattet med en speciel fugepind, dyppet i sæbevand. Sæben udelader jeg, når jeg fuger akvarier, men vandet giver altså en glattere fuge, som er lidt lettere at styre, efter min mening.Til gengæld gider jeg ikke at skærme af med malertape.
Hjp — 21. november 2016, 18:14
Jeg har da fuget lidt akvarier efterhånden og dæl'me aldrig mistet fisk bagefter.
Man smider jo ikke rundt med vandet, blot fingeren i glasset og så trykke fugen ind, så det er pænt. Det er nemt....
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.