Fisk til 86 liters?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Adamsahl — 14. januar 2017, 17:00
Jeg er dog kommet i tvivl om, hvad jeg vil have i lille 86 liters. Jeg er mest til beplantede akvarier, og har mest interesseret mig for dværgcichlider og karpelaksene, selvom jeg syntes killifisk har vækket min interesse på det seneste. Har i nogle gode ideer til spændende fisk til et 86 liters? artsakvarier ville jeg gerne prøve, og der må meget gerne være noget spændende at kigge på og følge med i.
På forhånd tak 🙂
KasperK/Lolland — 14. januar 2017, 19:02
Adamsahl — 14. januar 2017, 20:19
Har kigget lidt på de mange apistogramma arter og kribensis, som så rigtig spændende ud. Men da jeg læste at de fleste af dværgcichliderne (og for den sags skyld også labyrintfiskene) kun går i par eller trioer i mit størrelse akvarie, og jeg gerne ville have lidt mere "koloni"-agtig akvarie, faldt jeg over de sneglehuslegende cichlider fra tanganyika. Tror specielt neolamprologus multifasciatus kunne være spændende.
KasperK/Lolland — 15. januar 2017, 01:21
Jeg vil absolut mene, at du sagtens kan have to trio'er af de mellemstore ( 6-8 cm ) labyrintfisk. Jeg har pt 5 Trichopsis pumila gående sammen med 12 Sundadanio axelrodi i et 52 ltr og en trio Pseudosphromenus dayi gående sammen med 18 Boraras brigittae, også i et 52 ltr, og jeg vil ikke tøve med at kombinere de to akvarier i et af den størrelse du nævner.
Men ingen tvivl om, at Neolamprologus vil være et spændende og sjovt bekendtskab.
Adamsahl — 15. januar 2017, 10:56
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.