fangst af levende foder i februar
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
helene — 2. marts 2017, 19:59
Og er der nogen som har nogle gode råd til hvor der er gode chancer for at finde noget - i Københavns Vestområde 🙂 ...
brib — 2. marts 2017, 20:40
I dag har jeg adgang til et lille vandhul og på trods af den ringe størrelse, er der masser af Cychlops og mini Daphnier lige nu.
Jeg er ikke stødt på sorte myggelarver andre steder end i afvandingskanalerne i skoven, men det er ret besværligt at fange dem og sortere uønskede kræ fra .
Sorte myggelarver bliver gerne til stikmyg når de klægger. Det opdagede jeg på den hårde måde. :-) En spand jeg havde glemt under vasken i bryggerset, klæggede og hele hytten var fyldt med flyvende myg. Det gav en del myggestik.
helene — 3. marts 2017, 10:33
Men så man kan godt få fat i cyclops nu, - det var jeg lidt usikker på.
Jeg må jo måske bare ud og tjekke vandhuller rundt omkring ...
Sorte myg, dem har jeg selv masser af om sommeren i haven, men jeg var ikke sikker på hvornår de begynder at dukke frem, - de er ihvertfald ikke i haven nu
Er der sådan en nem måde at kende forskel på cychlops og små dafnier på ?
brib — 3. marts 2017, 10:43
Svend Erik — 3. marts 2017, 20:15
Tutter — 5. marts 2017, 14:55
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.