Sommerfuglecichlider opdræt

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Scarface — 27. oktober 2017, 13:15

Sommerfuglecichlider "Mikrogeophagus ramirezi"

Jeg har nu haft en del Sommerfuglecichlider som har lagt æg og et par dage efter ædt dem 🙁 Jeg ville jo allerhelst have dem til at passe på ungerne men de æder æggene før de når at blive til unger. Det er både den normale og gold versionen af mikrogeophagus ramirezi

Er der nogen her som har ideer eller forslag til hvad jeg kan gøre?

Svend Erik — 27. oktober 2017, 21:57

Bliver æggene lagt i bundlaget?

Scarface — 28. oktober 2017, 21:14

de har både været lagt der og på en krukke

Svend Erik — 29. oktober 2017, 06:25

Kan være dit vand der er for hårdt

Scarface — 29. oktober 2017, 12:05

mit vand er til den hårde side men de er opdrættet i samme form for vand så jeg forstår det ikke lige helt :/

Svend Erik — 29. oktober 2017, 22:29

Har du prøvet at lave det blødere, hvis æggene rådner/skimler så ædes æggene.

Scarface — 28. november 2017, 14:31

Jeg har prøvet nu at samle æggene op i en fødekasse og tilført lidt brintoverilte 3% og nu er der lidt i det hele meget få æg blev ikke til noget.

Er der nogen der ved om jeg skal give dem mad efter de få dage eller skal jeg vente? Man kan se deres størrelse på youtube filmen: De meget små men de bevæger sig rundt.

Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.



< Hannen

< Hunnen

Scarface — 28. november 2017, 22:48

Update ^

Svend Erik — 28. november 2017, 23:08

De skal svømme "rigtigt" før du fodrer, og så med helt nyklækket artemia.

Held og lykke med projektet

Scarface — 29. november 2017, 13:08

Okay tak desværre er en hel del døde nu, jeg ved ikke hvorfor. Det ligner næsten som når der kommer skimmel på æggene men de jo ikke rigtige æg nu..
Jeg har flyttet dem til en beholder med net i siderne så det ikke er vandkvaliteten der bliver problemet. Jeg håber de sidste holder ud..

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.