Rejer online?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Magnus Due — 11. december 2017, 19:55
PS. Bor på Sjælland hvis i har nogen gode butikker her på Sjælland.
d9ha — 12. december 2017, 01:46
Google dba osv. eller facebook for at se udvalget.
KimJ — 12. december 2017, 06:36
https://www.ruinemans.com/nl-NL/378/garnaal.html
Det er selvfølgelig ikke muligt at købe direkte derfra, men de leverer fast til en hel del butikker i DK. Jeg har selv gode erfaringer med Akvariebutikken på Vallensbækvej som får leverancer med meget korte mellemrum, og gerne tager fisk/dyr hjem på bestilling. Hvis man vælger at bestille som medimport, bliver det typisk 1/3 billigere en den normale pris.
Andre butikker gør muligvis det samme, det er bare at spørge.
MortenDAD — 12. december 2017, 09:43
Jeg har et par gange købt rejer og snegle hjem fra Rendo-Shrimp i Tyskland - det er gået fint hver gang - der har dog været lidt varmere i vejret; men deres varer kommer rigtig fint emballeret og har hver gang været i god stand.
Anna79 — 12. december 2017, 15:07
Men som en anden også skriver, så køb dem privat, det er langt billigere og så kan du helt sikkert få nogle gode råd med. Du kan evt lave en annonce herinde med at du søger dem. Rejeforum.dk er også en mulighed, men der er ikke så meget aktivitet derinde.
brib — 12. december 2017, 15:31
d9ha — 12. december 2017, 15:54
scn — 12. december 2017, 18:35
Jeg har haft dårlige erfaringer med hårdt postevand, og kender også til andre der har samme erfaringer. en del (mange?)har dem i meget blødt vand.
Der er også tyske butikker, og fragten er ganske hurtig. Der er dog visse butikker der ikke sender på denne tid af året.
https://www.garnelio.de/wirbellose/garnelen/zwerggarnelen/caridina-arten/?p=1
http://www.rendo-shrimp.de/epages/62701010.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/62701010/Categories/Garnelen/Caridina/Red_Bee_Garnelen
https://www.shrimp-visions.de/epages/62020582.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/62020582/Categories/"GarnelenGroß"/Zwerggarnelen
https://www.garnelenhaus.de/wirbellose/garnelen/?p=3&o=2&n=15&f=323
matthe — 12. december 2017, 18:47
https://shop.akvarie-hobbyen.dk/15-rejer
brib — 13. december 2017, 09:25
Det var en seriøs tråd til nu.[/citat]
En lille smule humor er ikke tilladt kan jeg regne ud .
Opret en annonce i Køb-Salg Bytte - Så skal du nok få respons . På fb er der rejesiden . Der kan du også lave nogle gode handler .
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.