Hjælp mig med at definere alge typen.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

tosaa — 14. februar 2018, 12:00

Hejsa.
Hvilken alge type er det jeg har på billederne. Den er kun på min rod og jeg kan ikke komme af med den. Har prøvet alt. Den er lige til at pille af roden, eller gruset omkring. Den er lidt farveløs og når man tager den op bliver den smattet.

slazzen — 14. februar 2018, 12:23

Er det en ny rod?
I så fald kan det være noget svamp som ofte kommer på nye rødder. Mange maller og andre fisk ynder at guffe det i sig og det er ganske ufarligt. Det forsvinder efter noget tid.

Mvh.
Søren

kristoffer1234 — 14. februar 2018, 15:44

Jeg har haft noget lignende. Jeg kogte roden og skubbede med en hård børste. Siden har jeg ikke set det. Men mine snegle elskede at guffe det i sig. Held og lykke

chrhag01 — 14. februar 2018, 16:28

Fjern det du kan og så forsvinder resten stille og roligt i løbet af nogle uger.

tosaa — 15. februar 2018, 15:51

#2Det er en gammel rod og det har aldrig været på den før. Det lugerne ikke svamp.

#2har haft roden oppe of rengøre den. Det hjalp intet.

#3Det har været der i en del uger nu og jeg har fjernet det flere gange men det kommer stort tilbage med det samme.

kalaila — 15. februar 2018, 17:21

Det kan også komme på gamle rødder, selv om det er mindre almindeligt der.

https://www.youtube.com/watch?v=eVYs4VtZUD0

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.