Grus eller soil

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Tutter — 17. februar 2018, 00:31

Jeg står og skal starte 50 liter op til pansernaler men er kommet i tvivl om valg af bundlag. Har soil i de andre jeg har og det fungere godt,men på den anden side er soil dyrt og det skal skiftes hver andet år.

Jonatan klit — 17. februar 2018, 08:02

Jeg har aldrig brugt det i de 9 år,
Jeg har haft akvarie, tingene plejer alligevel altid at gro til 🙂.
I sær efter jeg fik LED lys 🙂
Bare panser maller meget heller vil have sand 🙂. Og for alt i verdenen ikke skarpt grus 🙂

Bruger #937779 — 17. februar 2018, 09:09

Det afhænger vel af hvad du ellers vil have i akvariet. Hvis du vil lave et planteakvarie med lidt mere vanskelige planter og eventuelt have bunddække i dele af akvariet, så kan soil være en fordel. Hvis panserbasserne bare skal tusse rundt og hygge sig på bunden så ville jeg vælge cichlidesand.

Alpina — 17. februar 2018, 10:06

Jeg vil foreslå hjemmelavet bundlagsgødning af ugødet findelt spagnum, Rexolin apn (microgødningsblanding i pulverform) og rødlersgranulat (ikke brændt), i den nævnte rækkefølge med spagnum nederst.
Plastic insektnet over leret og øverst et lag sand med kornstørrelse højst 1,2 mm

Den bundlagsgødning holder mindst 6 år og længere hvis du løbende tilfører gødning til vandet.

Se flere detaljer om bundlagsgødningen på http://arentoft.eu/wordpress/bundlag/

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.