folie til akvarier

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

frostbite — 16. april 2018, 19:30

jeg vil godt have dækket bagside og gavle på mine akvarier med blåt folie , men hvor let er det at sætte det på så det ser godt ud, og hvor køber kan man købe det ??

scn — 16. april 2018, 20:32

Det er ikke fordi det er pokkers svært, man ska bare tage sig tid til det.

Se eks her:
https://tapetogkunst.dk/hvordan-saettes-selvklaebende-folie-op/
Bemærk dog at du jo skal se på bagsiden, så det er meget vigtigt at du ikke fanger luftbobler, da de er meget synlige.

Prøv at google efter:
selvklæbende folie
selvklæbende folie til vinduer
selvklæbende folie til hylder

frostbite — 16. april 2018, 20:59

takker for dit svar og link 🙂

scn — 16. april 2018, 21:34

Glemte lige hvis du er til engelsk, så er der meget på youtube:
https://www.google.dk/search?q=aquarium+adhesive+foil

Sølz — 16. april 2018, 23:59

Forslag - sort ser pænere ud og er et mere flot/neutral baggrund end blåt. Liftbobler kan punkteres med en meget fin/spids nål/kanyle. Jeg bruger altid sort og har vist nok bare købt det i en alm. farvehandel. Fås mange steder.

Principia — 17. april 2018, 18:17

Ellers er der skiltekarton. Det har jeg tidligere brugt. meget nemmere samme resultat. Og uden bobler og bøvl.

frostbite — 17. april 2018, 19:31

[citat]Ellers er der skiltekarton. Det har jeg tidligere brugt. meget nemmere samme resultat. Og uden bobler og bøvl. [/citat]

du har vil ikke et billede af et akvarie med det på ??

nyberg — 17. april 2018, 21:23

Et lille tip: Uanset farve og materiale så vælg det så mat som muligt for at opnå størst mulig dybdevirkning. Selv har jeg malet bagsiden af mit akvarie med sort tavlelak.

kikr4000 — 18. april 2018, 08:23

Har flere gange købt hos:

https://www.foliekniven.dk

Jeg bruger helst Mørk grøn eller sort. Så mat som muligt.

KimJ — 18. april 2018, 09:22

Maling af ruden er, efter min mening, en bedre løsning end både folie og karton, især hvis akvariet står så man ikke kan komme til at aftørre ruden udefra.

Folie er typisk halvgennemsigtig, så evt. kalkspor efter vand som ved et uheld er løbet ned ad ruden er synlige og ikke til at få væk.

Karton er dobbelt sårbar på det punkt. Hvis det sidder løst, løber vandet ned af ruden, og hvis man limer/taper det fast så vandet ikke kan komme til, løber det bare ned af bagsiden på kartonen og trækker spor i det...

Malingen løser det problem, såfremt man ellers bruger en maling som ikke går i opløsning af et par dråber vand.

frostbite — 18. april 2018, 17:06

[citat]Maling af ruden er, efter min mening, en bedre løsning end både folie og karton, især hvis akvariet står så man ikke kan komme til at aftørre ruden udefra.

Folie er typisk halvgennemsigtig, så evt. kalkspor efter vand som ved et uheld er løbet ned ad ruden er synlige og ikke til at få væk.

Karton er dobbelt sårbar på det punkt. Hvis det sidder løst, løber vandet ned af ruden, og hvis man limer/taper det fast så vandet ikke kan komme til, løber det bare ned af bagsiden på kartonen og trækker spor i det...

Malingen løser det problem, såfremt man ellers bruger en maling som ikke går i opløsning af et par dråber vand.[/citat]

hvilken slags maling , vil du anbefale at man bruger ?

Principia — 18. april 2018, 17:36



Det her er med almindeligt sort karton. Det er datterens gamle akvarium, men det var lige hvad jeg kunne finde et billede af i farten.

#10. jeg har aldrig haft problemer med at bruge skiltekarton Hverken hvad angår vand eller andet. Jeg har så også altid tapet det helt til ruden, så der ikke har kunnet komme vand ind på den anden side.

Jeg er lidt modstander af at male på akvariet, for når man skal / vil bruge det til noget andet, er det et helvede at få af. det er 100 gange nemmere at skifte pappet.

Det akvarium jeg har oppe nu er folieret, men det kræver godt nok man smider ca. 90% af sit temperament ud i en køkkenskuffe mens man roder med det. Eller kan man hurtigt brænde sammen.

KimJ — 18. april 2018, 20:36

#11
Alm. vandbaseret vægmaling. Det er mest fordi det er det jeg typisk har stående, men det har den fordel at det er nemt at fjerne hvis man skulle gå hen og fortryde.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.