Omlægning af akvarium, at hive planter op

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

LadyDay — 18. oktober 2018, 13:00

Hej med jer.

Jeg overvejer at omlægge mit akvarium (325L) for at få et lag ler under sandet. Jeg har mange planter, så det er noget nær umuligt at fange alle fiskene uden at hive planterne op først. Min bekymring er om fiskene kan tage skade af hvad der kommer op af skidt når jeg trækker planterne op?
Jeg tænker at skifte en masse vand efter jeg hiver planterne op, men før jeg fanger fiskene?
Mit bundlag er groft sand med en kornstørrelse på 2-3 mm.

Mutti1 — 19. oktober 2018, 08:07

Hej LadyDay - jeg plejer at samle planterne/bladene i "bundter" med en "løs" elastik - så fiskene ikke har så meget at gemme sig i og så går det lidt lettere at fange fiskene:)

LadyDay — 19. oktober 2018, 08:10

Hej Mutti1.
Godt trick. Det må prøves!🙂

Basviola — 25. oktober 2018, 10:04

Du kan evt som det foreslås på akvariegødning.dk skære i en radius på ca. 5 cm rundt om planterne, og så give dem meget langsomt op, og klippe de sidste rødder, så er de samtidig klargjort til genplantning.

Jeg har selv væltet rundt i vores børnebalje med mega meget tropica soil blandet med grus i øverste lag. Så meget at jeg selv gispede efter vejret og der efterfølgende kom brunalger i mit javamos. Sætte hurtigt en ekstra pumpe med filtervat i akvariet, men alle guppy og vores to ancistrus overlevede.

LadyDay — 29. oktober 2018, 07:41

Tusind tak for forslaget Basviola, jeg vil helt klart prøve den fremgangsmåde!

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.