Bedste opbygning af spandfilter
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
kama — 26. oktober 2018, 22:35
Men så kommer jeg til at se på pakken til mine kulfiltre, og som det fremgår af billedet, anbefaler Eheim Siporaxlignende, biologisk materiale i første kammer i filteret, et enkelt filter og så mere biologisk materiale samt kulfilter.
På arentoft.eu beskrives det, at vandet netop skal filtreres, før det kommer til Siporax, for at undgå tilstopning med slam, og jeg har fulgt denne opskrift, da det jo virker logisk.
Med billedet på pakken med kulfiltre er det nu anden gang, jeg ser filteropbygning, hvor vand ledes direkte ind i biologisk filtermateriale – med risiko for hurtig tilstopning - så nu er jeg kommet i tvivl om den bedste filteropbygning.
Hvilken opbygning er den bedste?
Hilsen Karsten
Alpina — 26. oktober 2018, 22:52
Keramikrørene ligner Siporax på udseendet, men egenskaberne er meget forskellige.
Aktivt kul virker kun i nogle få uger hvor det opsuger f.eks. medicin eller farve fra rødder.
Eheim placerer filtervat og lignende sidst i strømretningen, for at skåne filtervattet mod slam.
Efter min mening er det mere vigtigt at skåne filterstenene mod slam, så de virker bedst muligt.
KimJ — 27. oktober 2018, 00:33
Formålet er at filteret skal kunne stå så længe som muligt, mellem rensningerne. Det opnår man jo ikke ved at lade det fineste materiale ligge forrest, for det vil betyde at man skal have fat i filteret med meget korte mellemrum for at rense den fine svamp, uanset at resten af filteret faktisk ikke har brug for det.
Logikken er den, at når man alligevel har fået afmonteret filteret og åbnet spanden, kan man lige så godt rense alle materialerne.
Havde der nu været tale om et filter hvor man let kunne komme til at rense det forreste lag uden at forstyrre resten af filteret, ville det derimod være en glimrende løsning at lade det fineste materiale ligge forrest og rense dette alene.
Alpina — 27. oktober 2018, 07:05
Det fine mekaniske filtermateriale bør derfor ligge før Siporax, men efter det grove filter.
Mange er utilfredse med at filtervattet stopper for hurtigt til, og har derfor fjernet det fra spanden.
Jeg bruger ikke filtervat, men har til gengæld HMF-svampe i 45 ppi og 30 ppi i en samlet tykkelse på ca. 10 cm.
De kan opsamle meget skidt uden at stoppe til.
Jeg synes at 45 ppi er godt i spandpumper, da jeg kan se at de holder godt fast på slammet, uden at stoppe til. Et rensningsinterval på ca. 4 måneder er passende til 45 ppi, men man kan eventuelt godt strække den til 6 måneder.
Danske butikker sælger 30 ppi og kun sjældent 45 ppi, men 45 ppi kan købes i Tyskland.
Siporax skal helst være rene for slam når de skal huse virksomme bakterier som fjerner nitrat.
Siporax holdes bedst rene hvis de ligger sidst i vandstrømmen.
Eheims filtersten kan ikke huse de bakterier som fjerner nitrat og der er derfor ikke samme behov for at holde dem rene for slam.
kama — 27. oktober 2018, 22:29
Hilsen Karsten
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.