Bestemmer temperaturen kønnet på mallen

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

moggeb — 5. januar 2019, 23:01

Nogle der ved om temperaturen er afgørende for om der klækkes flest hanner eller hunner.
Dette ses hos andre dyrearter (krybdyr og insekter)

Hilsen mogge

Bruger #339463 — 5. januar 2019, 23:14

At temperatur og pH kendes også fra flere cichlider. Det samme gør kønsskifte for voksne cichlider (fra hun til han).

Høje temperaturer giver flest hanner i et kuld og lave temperaturer giver flest hunner. Jeg kendte en opdrætter som havde flere par af Apistogramma cacatuoides på høje og lave temperaturer. Derved sikrede han at de unger han solgte som par ikke havde samme forældre. Hunnerne kom fra nogle fisk og hannerne kom fra andre.

Hvorfor ikke også hos maller.

jacob — 6. januar 2019, 10:12

Det kendes også fra killi og ungefødende tandkarper. Ofte er det nogle få graders forskel som giver en skæv kønsfordeling. Med klimaforandringerne i tankerne, kan det måske give nogle uheldige konsekvenser for nogle arter ?

Hvorvidt det samme gælder for maller, ved jeg ikke. Men måske er der nogle kompetente mallefolk som kan svare på det ?

Gnaske — 6. januar 2019, 17:36

Allerede et problem for skildpadder mht til klimaforandringerne.

jacob — 6. januar 2019, 17:43

Øv...har du mere specifik viden om hvilke arter og hvilke omfang ?

Gnaske — 17. januar 2019, 23:53

https://news.nationalgeographic.com/2018/01/australia-green-sea-turtles-turning-female-climate-change-raine-island-sex-temperature/

et hurtigt link 🙂

jacob — 19. januar 2019, 06:58

Spændende og skræmmende læsning !

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.