Bundlag

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Andy b — 30. august 2020, 18:39

Er ved at gøre mit nye akvarie klar.
Har læst mange spændende tråde her inde som har inspireret mig.
Bliver et ceklide akvarie.

Og har læst at der er nogen der leger med rødler og spagnum under et indsektnet og så sand oven på.
Har i erfaringer med dette og giver det mening. Eller skal jeg bare køre som normalt med ceklide sand.
På forhånd tak.

Alpina — 30. august 2020, 19:23

Hvis du ønsker planter så er det godt med sphagnum, Rexolin apn, rødler og insektnet under sandet.

Hvis du ikke ønsker planter kan du nøjes med cichlidesand.

Hvis du ønsker nitrat fjernet biologisk kan du lægge ca. 2 cm. rødler og insektnet under cichlidesandet.
Der vil så i rødleret blive etableret bakterier, som fjerner nitrat, til glæde for fiskene.

KasperK/Lolland — 30. august 2020, 20:05

Du skal måske først gøre dig klart, hvilke ciklider du ønsker at holde. Er det Dværgciklider eller gravende Syd- eller Mellemamerikanere. Hvis det sidste er tilfældet, er det nok næppe umagen værd at have hverken spagnum eller rødler under bundlaget.

Andy b — 30. august 2020, 20:50

#2 er mest for at nedsætte forurening i akvariet. Men skal man bare skære nogle skiver rødler på 2 cm om ligge over på spagnumen. Dette har jeg ikke kunne læse mig helt frem til. Men er også en extra gevinst at planterne trives bedre.

#3
Det bliver dværg ceklider og går efter nogen der ikke graver for meget.

Alpina — 30. august 2020, 23:16

Halvt nede på denne side er en opskrift på bundlagsgødning
http://arentoft.eu/wordpress/bundlag/

#4 hvilken "forurening" er det du ønsker at reducere?

Andy b — 30. august 2020, 23:35

#5 er nitraten. Resten burde blive taget af mit hmf filter.
Men har aldrig målt det i mit akvarie. Så kan sagtens være ovetkill. Men tænkte det var nemmere nu da jeg skal starte et nyt et op.

Takker kan se det nu

Alpina — 31. august 2020, 17:31

Rødleret huser de bakterier som fjerner nitraten, men det tager 2,5 måned før bakterierne har etableret sig i tilstrækkeligt omfang.

Andy b — 7. september 2020, 21:40

Til info så har jeg fulgt guiden om at komme rødler under bundlaget. Så må vi se om det virker om Ca. 3 md

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.