Kobberpansermaller - blandede spørgsmål

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Troldekonen — 25. oktober 2007, 08:05

Jeg håber i kan hjælpe mig med om alt er normalt 😀

I går satte jeg 5 kobberpansermaller (2-3 cm) i mit nye 54 l's. Det har stået 13 dage og er for en uge siden tilført filtersnask andet steds fra. Så nu skulle det være, de første fisk skulle i vandet.

Men sikke dog et svineri. De var ikke bange de små, men startede med at vimse rundt, på roden, sten, i bunden, planter overalt. De nåede at spise 2 tabs i går + det de fandt rundt om. Er det normalt de vimser så hurtigt rundt at de hvirvler så meget op? Eller er det fordi det er de første fisk og dermed første gang at bundfald osv. bliver vendt?

Jeg er overrasket over dem. De holder sig ikke i flok. Meget alene rundt i deres åh så travle liv. Og lige pludselig er der en der pisker op og smælder i overfladen. Ned igen og vimse.. Er det også normalt?

Ja, spørgsmål er der nok af. Håber i kan hjælpe mig lidt, om alt står normalt til.

kim m — 25. oktober 2007, 08:08

Corydoras er ofte lidt "overgearede" når de kommer et nyt sted hen. Især ungfisk. Det er helt normalt 🙂

Troldekonen — 25. oktober 2007, 08:17

Har lige fundet og læst lidt om deres supplerende åndedrætsorgan. Så ved jeg da hvorfor de pludselig drøner op til overfladen. Det skulle være normalt.

Så håber jeg at de falder til ro når de har fundet sig til rette. Glæder mig allerede til lyset tænder igen, så jeg kan følge med.

Bruger #687873 — 25. oktober 2007, 16:27

Tillykke med dine nye fisk - kunne man lokke et billede ud af dig? 🙂 Det er altid dejligt med billeder ... Ja, de vimser rigtigt meget rundt = alting hvirvler op.... bliver det alt for voldsomt, må man jo støvsuge lidt hist og pist. Alt afhængig af dit bundlag, vil du også opdage, at de er rigtig gode til at flytte rundt på det! Jeg synes, det er forskelligt, hvor meget de forskellige arter "flokkes" .... specielt mine c. leucomelas holder meget sammen - ikke at de virker bange, tværtimod - de bunke-sover også gerne sammen... i lag 😉

Troldekonen — 25. oktober 2007, 22:08

Jeg har prøvet at tage en bunke billeder, men alle bliver utydelige. Så jeg skal have fundet en løsning før jeg kan fremvise nogle fisk.

Dog kan jeg sige at de er utroligt aktive. De er over det hele. Ikke kun i den nederste del. Også i midterzonen.

Troldekonen — 26. oktober 2007, 09:03

Så prøver jeg at sætte lidt billeder ind. De er ikke specielt skarpe, men jeg kan da se hvad der er på, he he... Og så går jeg ellers i gang med at øve mig på at tage bedre billeder.

Den ene af dem er mindre og mere gennemfarvet grå. Den halefinne er også længere i den nederste spids. Svært at forklare når jeg ikke kender de rigtige udtryk. Og også svært at se på billederne.







buller42 — 26. oktober 2007, 10:49

Hej Susanne hvis du skal ha nogle gode billeder så har jeg en løsning som jeg selv bruger, sæt dit kamara på et stativ og så brug forsinkelse for så kommer der ingen rystelser og billederne bliver skarpe.

Mvh Johnny

Troldekonen — 26. oktober 2007, 16:30

Jeg har fundet en artikel på cichlids om akvariefotos. Den skal jeg lige kigge nærmere på, for det skal kunne gøres mere fornuftigt.

Bruger #687873 — 26. oktober 2007, 16:39

He-he, Susanne - jeg ville så gerne kunne sige, at dine nye fisk ser nuttede ud .... men det vil jeg vente med, til billederne bliver lidt skarpere (drille-drille) 😉

Jeg er bestemt ikke nogen foto-ørn, ville være synd at sige ... Dog ser det umiddelbart ud til, at du ikke lader kameraet fokusere, inden du tager billedet? Kan det passe mon .... Venter spændt på skarpere pics 🙂

Troldekonen — 1. november 2007, 22:31

Jeg vil lige hive denne tråd frem igen, da jeg har lidt nyt at spørge om.

Så vidt jeg har kunne læse mig til så opholder de sig i bundzonen. Men de bruger meget tid i hele akvariet. Op langs glas, blade og filter. De søger vel efter føde. Men er det fordi jeg er for fedtet med mængden at de søger op?

En tilføjelse er at der er 7 panserbasser nu. Fik 2 smidt i nakken. Så umiddelbart ser det ud til at de er mere harmoniske med et lidt større antal.

Og så har jeg opdaget at fisk kan lave "bukkespring".. Sikke en flok teenagere jeg har anskaffet mig. Morsomt er det at følge dem. Selv hundene er faldet for kanal Fisk.

Tilføjelse: Jeg fodrer med flager 3 gange dgl. og med tabs 2 gange dgl. Og alt flagefoder er væk inden for 5 minutter og tabs er væk lige så snart det sidste er opløst.

anitabritt — 1. november 2007, 23:33

Hej Susanne.

Tillykke med dine fine coryer.Pas på med dem,de er vanedannende:)
Netop den mangfoldighed i deres adfærd er det som gør dem så spændende og er helt normalt.Jeg fodrer selv kun mine een gang dagligt,men det er pga. tidsmangel.I weekenderne får de godt nok lige en ekstra gang om middagen.Så at du fodrer dem 3 gange dagligt er jo fint,så længe fodermængden er afstemt derefter.
Hvis du har mulighed for det skulle du prøve at give dem nogle frosne røde myggelarver ( de fleste velassorterede akvarieforretninger har disse ).Mine coryer elsker at få røde myggelarver og det er ganske underholdende at se dem spise dem (ligesom børn spiser spaghetti:D ).Mine får dem et par gange om ugen.Hakkede regnorme er også et hit.

Troldekonen — 1. november 2007, 23:38

Hej Anita og tak for svaret.

Ja, de er utroligt vanedannende at kigge på. Især nu hvor de er faldet til og ikke er så bange når vi nærmer os. Der går dog kun 5 sekunder, så er de fremme igen. Det passer med at den ene ende af sofaen går op til baljen, så jeg kan ligge og falde i staver.

Jeg har tænkt på at skulle fodre med en ting mere, har bare ikke fået købt noget endnu.

Troldekonen — 2. november 2007, 18:01

Så fik jeg købt røde myggelarver og givet dem en terning. Og sikke et hit. De lå i bunke og "suttede" røde spaghettier 😛

Så det skal de da have af og til.

kamel import dk — 2. november 2007, 23:21

Tillykke med dine panserbasser, de skal nok blive ved med at være god underholdning.

Anne

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.