hvid afføring

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

hr_Meyer — 29. maj 2007, 12:55

efter jeg skiftede omkring 40% af vandet ud i mit 250l og vandet var ganske alm. koldt poste vand fra hanen. (måske lidt for meget) og lavede lidt om da det var nødvendigt, har jeg nu mistet 2 fisk den første røg 2 dage efter og den anden 4 dage efter det er nu 6 dage siden skiftet, og kan nu se at en tredje fisk har samme symptomer, deres aføring er hvid og tynd og det er det eneste de fejler de spiser fint spytter ikke maden ud igen, de holder sig dog lidt for sig selv.

hvad kan det være og hvad skal jeg gøre, de tre fisk der er ramt er alle svage individer, har også en masse nyfødte unger gående og de fejler intet.

mvh jannik

morsboel — 29. maj 2007, 13:45

Det lyder ganske bestemt som bugvattersot! Søg her på forummet og blandt artiklerne og du vil finde en masse mere eller mindre brugbare oplysninger. Jeg ligger ikke selv inde med en 100 % skudsikker mirakelkur, men jeg ved at bl.a. salt, aquamore1 og flagyl/metronidazol, bliver brugt til behandling. Det lader til at du alt efter angrebets karakter kan forsøge dig frem med ovenstående i nævnt rækkefølge. Altså er dine fisk hårdt ramt allerede når behandlingen starter må du tyg til flagyl med det samme, og er fiskene endnu blot i det stadige hvor de virker stressede og muligvis asociale kan et skud salt og en proteinfattig gønfoder muligvis gøre det. 200 g salt per 100 liter vand er en effektiv men ufarlig dosis!

Det lyder dog til at dine fisk er lidt hårdere ramt end blot stressstadiget idet de "skider hvide tråde". Så muligvis bør du vende dig mod aquamore1 eller flagyl. Når du behandler med aquamor må du ikke fodre under behandlingen!

- morsboel

basse3 — 14. januar 2010, 17:04

jeg vil sige keg har samme problem som er stået på i det sidste år . og har prøvet alt . Tænker om det kan være ogger i mine vandrør *????*

langebæk — 14. januar 2010, 17:20

det kunne være lidt fedt at vide hvad pokker for nogle fisk du har, fordi var det discus kunne det behandles med 34-35 grader varmt vand i en uge, men er det malawie eller tanger skal du nok ikk elige bryde dig om at skruge så højt op

basse3 — 14. januar 2010, 17:58

jeps det er ceklider fritsvømmere . deres afføring er ikke helt hvid . men lang og til tider har de tykke maver .. og der har stået på ca i et år ** og har prøvet aquamor 1 salt vand skift . det er et 750 l og jeg skifter vand en gang i ugen ca en 3del

basse3 — 14. januar 2010, 18:00

discus kan du køre langsom op på 35 g - og kar og¨så prøvet en varme kur

langebæk — 14. januar 2010, 18:10

discus kan du hæve til 35 grader over 1½ døgn hvis du laver vandskifte med luner vand eks 32 grader også hæver du den med 1½-2 grader derfra hver dag indtil du når 35 grader, derefter skal det stå sådan i en uge og husk ekstra luft

basse3 — 14. januar 2010, 18:12

ja jeg kan prøve igen ... det som der er mystisk er at det kommer igen ... men tak

basse3 — 14. januar 2010, 18:13

hvis det bliver ved smider jeg et billede op her inde * 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.