hvordan og hvad

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

House — 18. maj 2007, 22:58

Hej.....Jeg er helt ny på dette område, men har nu været diverse forum igennem og besluttet mig for et saltvandsakvarie. Det er nogle fantastike miljøer(min mening) der kan skabes. Men hvordan gør jeg. Akvariet skal indbygges i en væg, med adgang fra forfra. Jeg vil gerne have et akvarie med dimensionerne 150(L)*40(😎*50(H). Jeg er selvfølgelig klar over at det kræver meget opmærksomhed, en ven har fortalt mig at det er fuldkommen godnat at starte med saltvand, men når det nu er det jeg brænder for så....Efter min opfattelse skal man jo bruge tid på det, hvad enten det er ferskvand eller saltvand. Hvad mener i garvede gutter og gutinder, er det for stort et projekt som noob. Skal jeg købe et akvarie og selv installerer pumper m.v.( Er meget fiks på fingerne og masser af gåpåmod) eller skal jeg invisterer i et komplet system. Findes der evt. en guide der beskriver hvilke komponenter der skal bruges. Skal der være sump osv. Jeg håber I kan hjælpe en ny entutiast på rette vej.....Troels

freddie — 18. maj 2007, 23:34

Hej måske kan du finde lidt inspiration her http://www.saltvandssiden.dk/artikel/vis/5/ og her http://www.saltvandssiden.dk/artikel/vis/7/ 🙂

Gibson — 19. maj 2007, 07:18

Jeg har to Deltec sæt og det har jo den fordel at det hele er der med samme. Men det er heller ikke den billigste løsning.

Har du mulighed for at have en sump under akvariet?

House — 19. maj 2007, 11:24

tak for svarene.....fine link....jeg kan få plads henover, således der er et rum på ca 40 cm i højden til armaturet og rengøring, herefter et nyt rum hvor sump+ andet udstyr kunne være. Vil det kunne gi sig, sumpen begynder dog først i en højde af ca 170 cm. Hvor ofte skal man til den og hvor meget fylder den ca.

Troels

House — 19. maj 2007, 11:27

På det første link, virker det som om "man kan nøjes" med et overløbskammer med skummer, pumpe og varmelegeme...er det korrekt forstået eller holder det ikke i længden.

House — 19. maj 2007, 11:29

Kender i eventuelt nogle forretninger i kan anbefale i kbh, hvor de har saltvand.

Troels

Esben — 19. maj 2007, 11:32

#5 Hvis man vil gøre en masse ting manuelt, så kan du godt nøjes med det som står i artikelen. Det er ihvertfald en måde at komme igang på 🙂

Esben — 19. maj 2007, 11:37

#6 Planteimporten, Klovnfisken, Akvarieudstyr.

Jeg ved ikke om der lige umiddelbart er flere butikker i kbh

House — 19. maj 2007, 12:13

tak......det er da en start

House — 19. maj 2007, 19:02

esben: kan du fortælle lidt om hvor tit jeg skal till sumpen...., hvor stor skal den være.....?

Esben — 19. maj 2007, 19:05

I princippet skal du aldrig til sumpen. Kun hvis at din skummer står der, og du skal tømme koppen.

Jeg bruger kun sumpen til at have mit teknik deri. Men lav den stor nok til at du har plads til lidt ekstra teknik og evt. nogle overskydende levende sten.

mvh
Esben 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.