Et par spørgsmål fra en nybegynder?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Michaeljep — 1. november 2007, 14:22
Jeg har læst at man kan filtrere vandet over tørv, men at det samtidigt vil farve vandet. Jeg har lige pillet den trærod op, som var i baljen, da jeg var utilfreds med farven på vandet.
Jeg er ikke meget for at bruge kemikalier, men måske det er eneste udvej?
Bor i Tåstrup og vores vand er meget hårdt ~8-8,5.
Jeg blev af en eskpedient i Neonfisken rådet til ikke at gøre noget ved Kh, som også er meget høj. Men det piner mig at jeg hver eneste gang tager en vandtest, bliver mindet om at den ligger uden for de anbefalede værdier.
Vi havde en strømafbrydelse i søndags, og filtret(Eheim 2224) var slukket i 1 time og 40 minutter. Jeg har læst i flere af trådene her på siden at halvanden til to timer så begynder det at blive farligt, med mulighed for forgiftning. Jeg skyndte mig at pille det hele fra og efterfølgende skylle måtter og den biologiske del af filtret. Alligevel begyndte flere af fiskene at ligge op under overfladen og patte, jeg skyndte mig at skifte 40-50% vand og har her 2 dage efter skiftet ca 25% yderligere, er der andet jeg skal gøre? Vil jo kun mine fisk det bedste.
på forhånd tak
Michael
Dont — 1. november 2007, 14:54
Dan — 1. november 2007, 15:24
Mange hilsner
Dan
Lillebror — 1. november 2007, 16:01
Alt det andet ved jeg ikke nok om til at kan svare dig desværre.
Mvh Thomas
Dan — 1. november 2007, 16:42
Kogende vand over de trærødder, som Michael nævner ville næppe reducere den brunlige farve af vandet. Men ellers er rådet da fint! Så længe man ikke hælder kogende vand over indkørt filtermateriale.....😉
Mange hilsner
Dan
Lillebror — 1. november 2007, 16:48
Det virkede ellers for mig 🙂 Troede lige jeg skulle "blære" mig lidt 😀 men okay jeg tog fejl.. 🙂 Neeej jeg har ikke gjort det over andet en dekorationerne og træroden 🙂
Dan — 1. november 2007, 22:14
Mange hilsner
Dan
Michaeljep — 2. november 2007, 03:34
Hvordan genopretter jeg hurtigst bakteriekulturen i filtret?
Akvariet har været oppe og køre i godt 1½ måned.
Hilsen
Michael
Dan — 2. november 2007, 08:28
Mange hilsner
Dan
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.