svulmende øje ho sværddrager

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

sandi — 2. november 2007, 08:29

I går morges så jeg på én af min sværddrage hunner, som skjulte sig i planterne. Hun har på det ene oje en KÆMPE hævelse. som om det er bag øjnen. Jeg forsøgt at fange hende for at kik nærmer og sæt i sygeakvarium, men det ikke lykkedes mig, og jeg har ikke set hende siden. I går aftes prøvede jeg at gå planterne i gennem, for at se hvis jeg kunne se hende, man ak! Hun skjuler sig godt eller er hun død. Jeg har læst i en akvaria bog om svulmede øje, og de siger det kan være fisketuberkulose???????? Hvis det er tilfaæld, skal jeg har hende op så det ikke spreder. Det skal lige siges at akvarium er et meget tæt beplantet 250l. Der er MASSER af sted fisk kan skjule sig i.Hvad kan der være i vejen, er det fisketuberkulose. Jeg tænkte osse hun kun godt have kom til skade, der er af og til små slagsmål indbyrdes.??

Dmon — 8. oktober 2009, 22:07

jeg har lige her til aften set en af mine Mbuna chiclider med noget lignende samme problem.. det ene øje er fuldstændig ved at poppe ud af hendes kranie.... men hvis du siger at det muligvis er fordi hun er syg må jeg hellere hive den op og i karantæne... hvis nu... 🙁 *skeptisk* *blink*

Mr.Frog — 8. oktober 2009, 23:55

#2
Der kan være flere årsager til popeye.
Når det kun er det ene øje, er det en infektion i øjet.

c sørensen — 9. oktober 2009, 08:41

Det kan også skyldes forringet vandkvalitet.

Dmon — 9. oktober 2009, 10:33

tror måske den har slået sig... da jeg har været ved at flytte akvariet.. der stod de i et stort kar.. og der var nogen fisk der prøvede at springe op af kanten.. (det var nok den) og så har den fået en på kassen uden forsøget på at komme op...... 😛

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.