Pharynx og Svømmeblære

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Petter — 15. maj 2006, 14:53

Hej,

Jeg faldt lige over denne tegning: http://cdserver2.ru.ac.za/cd/011120_1/Aqua/Ichthyology/Ichthyology/Anatomy.htm

Den fik mig til at tænke over to ting:

- Pharynx; hvad er det? Det kan jo få en til at tænke at Otopharynx-slægten er anderledes derinde på en eller anden måde.

- Svømmeblæren; hvad gør den? Maller og enkelte cichlide har jo en "dårlig" svømmeblære og svømmer jo derfor ikke så godt. Men hvordan kan et organ inde i kroppen få betydning for hvordan cichliden svømmer?

stausholm — 15. maj 2006, 14:56

svømmeblæren er jo den fisken holder balancen med. det er osse den der holder fisken i et bestemt vandlag. (mener jeg 😉 )

allan

Martin — 15. maj 2006, 14:57

her er en forklaring på Pharynx, direkte fra leksikon 🙂
http://en.wikipedia.org/wiki/Pharynx

KimJ — 15. maj 2006, 15:01

Pharynx er den bagerste del af ganen. Det er der mange cichlider har en benplade med tænder.
Svømmeblæren er fyldt med luft, og bruges til at regulere fiskens vægtfylde. Hvis der kommer for meget luft i, er fisken nødt til at svømme nedad, og hvis den f.eks. er punkteret, synker fisken til bunds.
Mvh. Kim

stausholm — 15. maj 2006, 15:03

[citat]
Svømmeblæren er fyldt med luft, og bruges til at regulere fiskens vægtfylde. Hvis der kommer for meget luft i, er fisken nødt til at svømme nedad, og hvis den f.eks. er punkteret, synker fisken til bunds.
Mvh. Kim[/citat] du er vidst bedre end mig til at forklare Kim :e :e

allan

Petter — 15. maj 2006, 15:17

Så behøver jeg ikke gå og tænke over de to ting længere. Tak for svarene 🙂

KimJ — 15. maj 2006, 15:33

Otopharynx er en henvisning til at fiskene i denne familie "hører" med pharynx, "oto"=øre.
Mvh Kim

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.