artemia - hvorfor/hvorfor ikke

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

stausholm — 7. maj 2006, 11:21

hejsa

jeg ved ikke hvor jeg står mht. til dette foder. når man snakker med forhandlere, siger de, at det er et super foder, men hvis man læser i bøger eller på nettet, er det ikke helt så godt, ja nogen ligefrem bandlyser det.

kan jeg ikke få nogle for og imod og gerne hvorfor 😉

allan

Peter hp — 7. maj 2006, 11:27

hej

Jeg ved ikke hvor godt det er, mine fiskene elsker det ihvertfald. 🙂

Mvh. Peter

KimJ — 7. maj 2006, 11:37

Jeg forstår kritikken sådan, at nogen mener at det er alt for proteinholdigt til mange fisk. de fisk som er vant til proteinholdig føde (insekt-/krebsdyr-/fiskeædere), har efter min erfaring meget glæde af det, og som Peter skriver, fiskene er vilde med det.
Jeg bruger det til fritsvømmere og sandsild fra både Malawi og Tanganyika, og til Neolamprologus/Lepidolamprologus, i kombination med tørfoder og rejemix.
Mvh. Kim

stausholm — 7. maj 2006, 11:38

i flg. Ad Konings bør voksne artemia kun bruges til rovfisk. han skriver videre, at det kan være dødeligt for visse herbivore arter såsom Tropheus.

det lyder jo ikke så rart. :x

allan

KimJ — 7. maj 2006, 11:44

"Kun bruges til rovfisk". Det omfatter jo så at sige alt, undtagen Eretmodus, Petrochromis, Simochromis og spathodus (Jeg har muligvis glemt et par stykker). Jeg ville heller ikke bruge det til de nævnte fisk, men det gælder jo også f.eks. myggelarver af forskellig slags.
Mvh. Kim

Kiwa — 7. maj 2006, 14:46

Jo men der er vel heller ikke forhandlere der ligefrem anbefaler Artemia til Troffer ?+(

Men man må også sige at forhandlerne måske ikke altid får de rigtige informationer af akvaristerne når de skal rådgive - der er det op til os at vide hvad vi har gående, for hvis vi ikke har sat os ind i det - så er det godt nok svært at rådgive omkring hvad der er godt at fodre med :r

Mvh Yvonne

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.