Foai - aggresive hunner

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

joenne — 2. maj 2006, 16:16

Nu har jeg efterhånden haft min Sibwesa flok i ca. 4½ måned. Jeg har tidligere haft en enkelt hun som viste territoriale interesser og aggresivitet overfor "gæster" inden for hendes eget område.

Den sidste uge er min alfa han brændt helt igennem og har bygget sig en stor flot rede. Han kurtiserer konstant og er selvfølelig også blevet mere aggresiv. Det der dog undrer mig er at det ser ud til at resten af hunnerne i flokken også er blevet aggresive siden han begyndte at spille op. Jeg har Googlet fænomenet på nettet men har ikke rigtig fundet noget.

Jeg tænkte på om nogen med featherfins erfaringer havde oplevet noget tilsvarende ?

Mvh. Jens Henrik 🙂

klavs — 2. maj 2006, 16:27

ingen erfaringer, men har du ikke plads saa send dine fisk til kbh :e :e Super flot foai.

Jeg har laest at man kan fylde op med robuste malawi frisvoemmere for at tage nogle af hannens agressioner, saa hvis det er ved at gaa galt kan du jo proeve det.
Jeg ved at mine proteomelas taeonilatus hunner kan vaere ret teritoriale over for hinanden. Og jaevnligt proever kraefter.

Knudderik — 2. maj 2006, 19:42

Jeg har aldrig oplevet, at Foai hunnerne skulle være aggresive. Derimod har jeg tit været udsat for en hidsig Homo sapiens hun.
MvH Flemming

Lusen — 2. maj 2006, 20:57

Hej Jens Henrik

Min erfaring er at når en af hannerne spiller op bliver fiskene let samlet i den ene ende af akvariet, og når de går tættere sammen, er de nok også lidt mere aggressive over for hinanden. Det med at hannerne spiller op, er dog ikke noget der sker hele tiden - i perioder var det relativt fredeligt hos mig.

mvh
Jacob

joenne — 2. maj 2006, 22:21

Jacob, du kan meget vel have ret. Jeg tror faktisk jeg har fundet kilden til problemet. Ud af flokken er der specielt en hun der, hvis hannerne tillod det lavede et territorium. For ca. 3 uger siden flyttede jeg en del hanner fra hovedakvariet for at give alfahannen lidt arbejdsro. Det har givet pote mht. ham, men hun har så umiddelbart også set sit snit til at gøre krav på den ende af akvariet som han ikke styrer. Herfra er hendes aggressivitet bare øget. Det betød umiddelbart at de resterende hunner og to mindre hanner var klemt sammen i midten af akvariet. At de har stået så tæt op af hinanden har nok forårsaget øget irritation og aggressivitet overfor hinanden som du beskriver.

Det korte og det lange er at jeg har fjernet hende her til aften, så nu får vi at se om ikke der bliver lidt mindre stress på for de resterende hunner. De skulle jo gerne have ro til at ville springe i reden :e

Mvh. Jens

Jesper B. — 3. maj 2006, 13:46

Nogle gange kan store hunner vise sig at være hanner der bare endnu ikke er farvet ud. Det passer dog ikke helt med at den viser teritotrial adfærd, men det var da en mulighed...... 😉


mvh. Jesper

Jesper — 3. maj 2006, 14:15

De fleste af mine hunner er også meget territoiale og meget aggressive, der var faktisk en overgang jeg troede det var hanner der ikke var udfarvet endnu.

joenne — 3. maj 2006, 18:18

#6 : He he Jesper 🙂 Det tror jeg sgu ikke. De er 11-12 cm og er spejlblanke, så medmindre det er albinohanner, så tror jeg heldigvis ikke dit bud holder stik 😉

#7 : Ok. "Rart" at høre jeg ikke er den eneste med de oplevelser, det nomaliserer jo mine hunner bare en smule. Har du dem til at gå i dit 1700L? Hvis du har så kan det vist ikke skyldes pladsproblemer, som jeg havde mistænkt for at være årsagen. I øvrigt så kan jeg sige at roen igen virker til at have sænket sig over flokken, efter den mest aggressive hun blev fjernet i aftes.

Jesper — 4. maj 2006, 08:27

Ja, de går i mit stue akvarie.

Jesper B. — 4. maj 2006, 09:17

Hvornår kommer der billeder Jesper? 😉

Jesper — 4. maj 2006, 09:22

Det gør der snart, min super han, mangler lige det sidste så skal jeg nok få taget lidt billeder :00|

Jesper — 4. maj 2006, 09:24

Det gør der snart, min super han, mangler lige det sidste så skal jeg nok få taget lidt billeder :00|

Jesper — 4. maj 2006, 09:25

Hovsa :x :x

Jesper B. — 4. maj 2006, 09:27

Er han allerede ved at farve helt ud?! ?+(

Jesper — 4. maj 2006, 10:36

Ja, han er godt på vej :f

Jesper B. — 4. maj 2006, 10:54

Det var godt nok hurtigt. Troede man skulle regne med wt halvt til helt år med de vildtfangede................

joenne — 4. maj 2006, 12:16

Et halvt til et helt år er sikkert kun når de går i vandpytter som vi dødelige må nøjes med :e

Jesper B. — 4. maj 2006, 12:29

Jeg tror du har ret, det er nok nemmere at akceptere at leve videre på 1700L vand frem for sølle 530L :e

Jesper — 4. maj 2006, 13:03

Jeg ved ikke om det er det der gør det, tror Troffemicke var lige så heldig med dem han havde i hans, mener det var en 720 eller et 900 liters 😮

joenne — 4. maj 2006, 14:28

Hvis dine er ved at lige fine som TroffeMickes ... så Woaw! 8) 😮

Jeg har smidt en lille film der viser mit pragteksemplar - http://www.juniordata.dk/akvarie/foai_sibwesa_alpha_male.wmv. Farvegengivelsen i filmen yder ham ikke respekt, men man kan godt forstå hvorfor Ad Konings kalder featherfins for "The king of tanganyikas" 😉

/Jens

lund — 4. maj 2006, 21:26

#20 fine fisk 8) går dine hanner med farve hver dag ?+( eller er det kun når der er optræk til lidt sjov :e
en gang bliver jeg sku nok nødtil at prøve at holde den fisk 🙂
mvh michael

joenne — 4. maj 2006, 21:39

Jeg håber da, der er optræk til lidt lir i sandhullet :e

For 3 uger siden, havde jeg 7 hanner i selvsamme balje. Med det antal hanner var der konstant 2 eller 3 med farve - dog ikke som ham her, men stadig flotte.

Siden har jeg fjernet nogen hanner og den første uge gik han uden det helt store skrald, men det kom ret hurtigt 8) Selvom fisken kræver lidt tålmodighed og er nem til at stresse, så er det klart den mest spændende, flotteste og udfordrende fisk jeg har holdt endnu. Den kan varmt anbefales 🙂

mvh. jens

lund — 4. maj 2006, 21:56

hvor kommer dine fisk fra ?+( jens ?+(

Jesper B. — 4. maj 2006, 22:21

Flot film må jeg sige...... 😉

joenne — 4. maj 2006, 22:33

#23 Var så heldig at finde en rar mand i Silkeborg (No1) som i 2 omgange havde skrabet en flok F1'ere sammen 🙂

#24 aaarh .. .filmen er sgu ikke så god, men den var nu meget sjov at lave 🙂 Vil prøve at tage en efter solen er gået ned. Det skulle gerne få alt genskindet til at forsvinde, håber jeg da :00|

/Jens

Jesper B. — 4. maj 2006, 22:37

Den var nu god at se på.... 🙂 Glæder mig til at se den næste....... 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.