apistogramma nijseni

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

gustavsen — 11. januar 2006, 18:20

Jeg har en han og to hunner, nogle stime fisk i et 56liters akv.
Apisto hannen er meget agresiv over for de andre hunner og stime fiskenen, jeg har lavet nogle huller og lagt en træ rod for at lave nogle gemmesteder, men de tør næsten ikke komme frem, er der andre der har prøvet det eller er der nogen der har et godt råd??????
Jeg har en indv. filterpumpe som jeg har taget op, da jeg syntes det skabte mere røre i akv. nu har jeg en ilt sten, kan de godt klare sig med den eller skal filter pumpen være i?????

lab — 11. januar 2006, 20:05

Hunnerne har et problem indtil de er med rogn... Apistogramma nijsseni (og de øvrige arter i nijsseni-gruppen) er kendt for at kunne være ret aggressive. Hvis hannen vælger at parre sig med en af hunnerne, ville jeg tage den sidste hun op. Måske allerede nu. Lidt atypisk for en Apistogramma vælger hannen af disse arter nemlig også tit at nøjes med én hun. Desuden tror jeg ikke på at der er plads nok til 2 hunner i dit akvarium.
Jeg ville ikke køre uden filtrering, da du risikerer nitritdannelse. Især fordi der er flere fisk i end Apistoerne. Det synes jeg er at lege med fiskenes liv 🙁 Hvis du synes den skaber for voldsom cirkulation er der flere måder at afhælpe det på; sæt noget op foran udstrømningen, vend udstrømningen ind mod side- eller bagruden, læg filtret på bunden så udstrømningen peger opad....
Kender du i øvrigt til nijssenis krav til vandets beskaffenhed?

mvh Lars

gustavsen — 12. januar 2006, 07:31

Hej Lars
1000 tak for din forklaring.
Jeg er ny i denne hobby og vil meget gerne høre nogle gode råd, så kom endelig vis du har nogle tip 🙂

lab — 12. januar 2006, 10:12

Hvis du skal have nijsseni til at yngle med succés skal du have blødt, surt vand i dit akvarium.
Jeg bruger selv regnvand og justerer pH'en ved at filtrere over sphagnum, hvis det er nødvendigt. Ellers er den mest anvendte metode til at opnå blødt vand et osmose-anlæg, som du, kort fortalt, kan koble direkte på en vandhane. De koster vist fra ca. 1000 kr. og opefter.

mvh Lars

Cichsim — 12. januar 2006, 20:55

mit råd vil være at sætte dem ned i et større akvarie (80-100 l) og skifte 1/3 af vandet en gang om ugen mens du filtrere over sphagnum (som lab også kommer ind på) og så masser af huler plus en masse hunner han kan vælge mellem. :e

Cichsim — 12. januar 2006, 20:56

giv dem også masser af levende foder :e

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.