Ondsindet fisk...hvad stiller jeg op??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

trolle — 26. september 2005, 09:29

Hejsa alle

nu har gennem de sidste 4-5 dage haft stillet skarpt på mit calvus par. Hunnen har haft det virkelig hårdt, hannen er over hende hver eneste gang hun bare viser sig i åbningen af sit sneglehus...hun behøver faktisk nogle gange slet ikke at vise sig for han går ind til hende og giver hende en omgang. Hun har ikke spist de sidste 4-5 dage, så i dag fodrede jeg bevidst i den ende hun "bor" i....hun kom ud og nappede lidt til maden, til min store glæde, men lagde sig efterfølgende på bunden op ad sneglehuset.....det så helt forkert ud. Hun blev så efterfølgende jaget ind i huset igen. Hannen har generelt også været lidt aggressiv over for de andre fisk i akvariet når de har nærmet sig områdeet omkring hendes sneglehus.
Ved ikke helt hvad jeg skal stille op ?+(

Mvh

Troels

Jakob — 26. september 2005, 10:05

Hvis du fjerner en af dem, skal det være hanen! Men hvor stort er baljen? Har du lavet rigeligt med gemmesteder? Hvilke fisk har du ellers sammen med dem?
Vh
Jakob

akdaman — 26. september 2005, 10:47

Kan se det er 180 liters i din profil det er vist også i underkanten til calvus så vidt jeg har ku læse mig til men mit forslag må være at lave flere huler så hun har nogen forskelige gemmesteder når han blir for voldsom eller skaffe en større balje det ville jo nok være det bedste

trolle — 26. september 2005, 12:37

Hvad skal hannen over i?? sådan mht størrelse??

jan — 26. september 2005, 14:15

Det har ikke den store betydning bare den kommer væk en uges tid.
Jeg har en jeg slet ikke kunne styre ..🙂 han måtte væk 3 gange (1uge-1uge og 2uger) før han opførte sig ok.
Jeg bruger selv 54 og 112l. til problemfisk og karantæne.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.