Nedsat filterevne på Eheim 2226

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Ralley — 9. oktober 2004, 17:40

Hej Folkens

Jeg har lagt mærke til at der ikke kommer så meget vand ud af min 2226 som der gjorde i starten.
Før kunne mine Tropheus ikke stå i strålen uden at blive spulet væk, nu er det ikke noget problem for dem.

Ligeledes kan jeg se at strålen ikke er så lang som den var i starten når jeg skifter vand.

Skal jeg rense filteret i en spandfuld akvareivand eller skal jeg bare lade det være?

// Sebastian
Fuldgyldig medlem af Århusakvarie Forening

Knappe — 9. oktober 2004, 17:46

Hej...
Jeg ville tage og rense det, som du selv siger i noget akvarievand.
Hvis det ik er så langttid siden at du har startet det op så ville jeg måske købe en pumpe mere, men jeg kender jo ik dine forhold......:-)

Mvh Martin

LasseC — 9. oktober 2004, 18:12

Jep. Min gamle 2226 gjorde samme nummer når den trængte til at blive renset 🙂

/Lasse

Ralley — 9. oktober 2004, 18:29

Det er et par mdr. siden jeg har fik gang i mit akvarie.
Jeg ved ikke om filteret er mere udsat i starten?

Ralley — 9. oktober 2004, 18:29

Mit akvarie er på 180 L

Ubbe — 10. oktober 2004, 08:45

Det er jo klart at man bliver nød til at rense sit filter en gang i mellem, når alt lortet sætter sig fast i filtervattet bliver det jo tættere og det biologiske filter kan oftest ikke nå at nedbryde det hele. Så jeg ville bare lige rense det og så burde det være ok..

Mvh Ubbe

Aqualoon — 11. oktober 2004, 11:28

Hej

Når dit filter stopper (eller begynder at stoppe) på kun et par måneder, kan det være en god ide at sætte en svamp på selve indtaget, som tager det værste. Denne svamp skal sidde så den er let at tage af og skylle en gang om ugen/hver 14.dag. Dermed sparer du dit spandfilter for alt for mange rensninger og gør det lettere for dig selv;-)

mvh,
Lars

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.