Plante-ID: Er det virkelig den samme?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #687873 — 11. november 2007, 15:34

Hej kvikke plante-spottere 😉

Jeg går og undres lidt over to planter, jeg har købt som værende den samme slags - det drejer som om Nymphea lotus zenkeri:

I mit 63L så planten således ud den 21. september

Idag ser den sådan ud:

hvor jeg synes, den har udviklet sig til noget, der ligner et grovt monster! Kan ikke lige finde ud af, hvad jeg synes om den ....

Når jeg så sammenligner med denne - der er i mit 54L:

kan jeg da komme helt i tvivl om, hvorvidt det nu også er den samme art?

Der er mere lys i 54L, end i 63L .... men alligevel!

Nogen der har et bud? 🙂

Janne — 11. november 2007, 15:56

Nymphaea-erne varierer meget, alt efter forholdene. F eks vil bladene kunne finde på at blive større, men tyndere, ved lavere lysintensitet - for at få så stor overflade som muligt til at fange det lys, der nu er til stede.
Jeg kan selvfølgelig ikke udelukke, at det er to forskellige arter, men jeg tror det er den samme. Hvis de på et tidspunkt blomstrer, vil du måske kunne se det.

Bruger #687873 — 11. november 2007, 16:52

OK, Janne, tak for det 🙂 Det virker bare som om, at den plante i akvariet med det laveste lys, er meget kraftigere i bladene og så sandelig også noget større... og mere grove i det. Jeg var da ved at blive helt bange for, at det slet ikke var en Nymphea! Men det var det jo så alligevel .... jeg ser tiden lidt an - tak for hjælpen 🙂

Janne — 11. november 2007, 17:24

Det er med garanti en Nymphaea. Artsnavnet er jeg som sagt ikke 100% sikker på, men der er vist kun denne ene art i handlen.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.