Underlig opførsel...
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Downwindz — 1. september 2007, 20:34
Som beskrevet i min profil, har jeg desvære fået 3.2 Platys i stedet for 2.3 eller 1.4 - Og den ene hun platy virker lidt som en enspænder.
Når der fodres (pt kun sket 2 gange men den samme opførsel er gentaget) De 4 andre svømmer til overfladen som næsten glubske rovdyr mens hun svømmer i mellemniveauet kigger på de små flager der falder til bunds, spiser en og 2 sekunder efter spytter hun den ud igen, spiser den igen og spytter ud, det sker et par gange indtil en af de andre ender med at spise stykket.
Når der ikke er fodertid, holder hun sig stadig for sig selv, og det virker til hun mægtig godt kan lide den trærod som jeg har liggenede i mit akvarie, der er en hule under den, hvor hun tilbringer noget tid.
Jeg må indrømme jeg er bange for hun sulter, men det kan også være hun skal bruge længere tid end de andre på at falde til? Hun svømmer heller ikke så meget som de andre, men virker ellers generelt frisk, må indrømme jeg er lidt nervøs for hende.
soffi — 1. september 2007, 20:45
Mvh.
Svend
Downwindz — 1. september 2007, 20:49
Ringsted — 1. september 2007, 22:13
De bedste hilsner
Ringsted
Downwindz — 2. september 2007, 09:20
Den anden hænger stadig lidt med næbet, og de lader hende være i fred, frygter lidt for jeg nok bliver nød til at lade hende aflive... Medmindre i siger der slet ikke er noget galt med hende.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.