Find holger..... hvis du kan

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

C-lotte — 26. august 2007, 19:41

Ja mine rcs rejer har ynglet så meget at der er rejer alle vegne i mit lille 54 L. De er de eneste i tanken udover 2 små sugemaller. Jeg overvejer at sætte en fisk derned som spiser rejer, for at få bestanden ned, jeg er dog ikke så meget for det med levende foder, syntes det er lidt synd for dem.
Nå men hvis jeg skal have en fisk som vil spise dem, kan det så være en dværgkuglefisk? Det er nemlig mit næste ønske akvarie.
I forhold til foder til rejerne, ved jeg på ingen måde om jeg fodre dem nok i forhold til det antal der er. De får dagligt omkring 1 mallepille, delt i flere stykker og fordelt rundt omkring i akvariet. Er det nok??

Med venlig hilsen
Charlotte



C-lotte — 26. august 2007, 19:42

Lige et billede længere væk, læg mærke til alle de små pletter på planterne, det er alt sammen rejer.

Med venlig hilsen
Charlotte



karsten6623 — 26. august 2007, 19:45

Dine rejer hvilken temperaturer går de ved, er det almindeligt postevand de går i.

bom-karl — 26. august 2007, 19:46

Jeg har gode erfaringer med sommerfuglecichliders lyst til at gnaske små uønskede rejer.

Hilsen
bom-karl

C-lotte — 26. august 2007, 19:47

De går bare ved stuetemp, så det skifte jo lidt. Men et sted mellem 23 og 26 grader har den været på de sidste par måneder. og ja det er helt alm. postevand.

Med venlig hilsen
Charlotte

karsten6623 — 26. august 2007, 19:54

VIl du sælge nogle, kan de sendes, da jeg jeg havde fugleedderkopper kunne man godt sende sådan nogle rundt i landet, kan man så også med rejer

Viby72 — 26. august 2007, 19:57

Hej..
Hvad med at købe dem ved Akv West i vorbasse, så støtter du da en lokal..


Mvh.
Carsten Bøgh Jørgensen

karsten6623 — 26. august 2007, 19:59

Ja okay har han dem på sin liste

karsten6623 — 26. august 2007, 19:59

men derfor kunne man jo godt spørgere her også

bom-karl — 26. august 2007, 20:00

#7

Enig.

Hvis man fortsat vil have mulighed for at komme ind i den lokale dyrhandel og lade sig inspirere og have mulighed for at transportere sine dyr den korte vej mellem den lokale forhandler og sit hjem må man nogle gange indvilge i at betale 50,- ekstra for sine dyr.
Se det som en investering i din hobby fremfor en unødvendig udgift.

Hilsen
bom-karl

Viby72 — 26. august 2007, 20:03

Ja det vil jeg tro han har, køb bare lige et par stykker, vær sikker på at du køber nogle
hunner og hanner, så i løbet af et stykke tid er der masser af rejer..

Mvh.
Carsten Bøgh Jørgensen

karsten6623 — 26. august 2007, 20:04

der er vist ikke rcs

karsten6623 — 26. august 2007, 20:05

jeg kunne ikke lige se nogle

Viby72 — 26. august 2007, 20:07

Hej.. kig lige igen..
kirsebærreje DK kun meget små tilbage
Pris: 1 stk. 30,- / 5 stk. 125,- kr.
Længde: 1-2 cm.
Mvh.
Carsten Bøgh Jørgensen

karsten6623 — 26. august 2007, 20:09

okay

C-lotte — 26. august 2007, 20:10

Wow 30 kr. pr. stk, ja så tjener de da også godt på dem.
Nå men nogen der kan svare på mine spørgsmål???

Med venlig hilsen
Charlotte

Viby72 — 26. august 2007, 20:15

#16 Hej..
Mine Poecilia wingei også kaldt Endlers spiser dem med velbehag også mine Galaxie Rasbora..
Men de spiser kun de små på ca 1 til 3mm yngel..

Mvh.
Carsten Bøgh Jørgensen

emil.m.p — 26. august 2007, 21:10

kan man mon sende sådan nogen små nogen med posten?

Bruger #381101 — 26. august 2007, 23:43

#16 De er ret dyre at importere fra Singapore. Der koster de 2.3 gange så meget som amano rejer.

Hilsen
Carsten From

Bruger #381101 — 26. august 2007, 23:43

Hov, der skulle stå 2-3 gange så meget.

Hilsen
Carsten From

bom-karl — 27. august 2007, 00:05

+ at man hiver sig selv i håret hver gang man fortæller at man kan se forskel på kønnene sådan og sådan.

Det tager en krig at fange i i akvarier med javamos men man må jo se det som en helhed og sige til sig selv at det tager under et minut at fange guppyer.

Kunden skal jo have at vide hvordan de kan se forskel på dem derhjemme.

Hilsen
bom-karl

Finkeldinken — 28. august 2007, 01:03

#18: Det er vist ikke lovligt at sende dyr med posten her i DK.
Find hellere nogle private i nærheden af dig, der har dem.
De er ret udbredte, så det burde kunne lassagissa. 🙂

De bedste hilsner
Lise

C-lotte — 28. august 2007, 07:39

Er der nogen der har mulighed og lyst til at svare på de spørgsmål som tråden rent faktisk stiller. Kan jeg have dværgkuglefisk i den tank og vil de have godt af rejerne, samt fodrer jeg nok i forhold til de rejer som jeg har??
Nogen der kan hjælpe mig med at holde tråden på rette vej og svare 😉

Med venlig hilsen
Charlotte

Marya — 28. august 2007, 13:49

Sikke folk da overtager din tråd! Jeg iler til og forsøger at hjælpe;-)

Du kan sagtens have dværgkuglefisk i 54L! Hvis du vil læse lidt om dværgkuglefisk henviser jeg lige her til noget jeg selv har skrevet: tropica.dk under Akvaristik og Mit første planteakvarium. Del 5 tror jeg det er handler om dværgkuglefisk. Du er også velkommen til at skrive hvis det er. Vil varmt anbefale dig dværgkuglefisk, de kræver blot klige man sætter sig ind i at passe dem rigtigt så de ikke æder andre fisk osv. :-) Kig www.dwarfpuffers.com og www.thepufferforum.com

Ikke alle dværgkuglefisk æder rejer, så det kan du ikke forudsige. Men de fleste tager nok små unger og lader de voksne og unge rejer gå. En kuglefisk jeg havde lever udelukkende af rejeunger. Den fandt aldrig ud af at røde myggelarver var mad. Så den levede bare for sig selv inde blandt planterne og var tyk og fin af at æde RCS-unger:-) Trods 6 kuglefisk i et 128L så var der med jævne mellemrum rejer nok til at der kunne sælges ud af dem.

Om du fodrer nok: det tror jeg. Jeg er også tit selv i tvivl om mine rejer, men jeg har vænnet mig til at give dem ærter uden skal eller mallepille hver dag. En lille smule hver dag. Så jeg tror du gør det fint. Finder du jænvligt hvide rejeskaller i tanken? Det er nemlig tegn på rejerne vokser.


Venligst
Maria Sørensen

Marya — 28. august 2007, 13:53

Nåja: Vil kuglefiskene have godt af rejerne spørger du: Ja det vil de:-) Og de vil også have godt af at få små snegle ind i mellem.

Husk aldrig at tage kuglefisk ud af vand; de kan puste sig op med luft så og der er så risiko for at de dør fordi de ikke kan komme af med luften igen. (forhandlere ved sjældent dette). Fang dem under vand og lemp dem over i en beholder stadig under vand.
Køb de tykkeste kuglefisk du kan finde. Tit er kuglefisk sygeligt udmagrede små unger hos forhandlerne, så find de største og dem der er mest ovale/ mindst "udhulede".

Venligst
Maria Sørensen

Marya — 28. august 2007, 13:54

Venligst
Maria Sørensen

Marya — 28. august 2007, 13:55

Ups, ville have postet dette billede..:-)

Venligst
Maria Sørensen



C-lotte — 28. august 2007, 22:02

# 25 Tusind tak for svar, det var noget jeg kunne bruge til noget. Ved du hvor jeg kan købe dværgkuglefisk på sjælland for tiden?

Med venlig hilsen
Charlotte

Marya — 29. august 2007, 09:08

#28 Desværre:-/ Jeg er jo jyde;-) Men jeg ved hvor de fås i Århus, som regel i hvert fald, hvis det kan hjælpe. Og i Aalborg og Hjørring. Men du kan da ringe rundt til de forretninger du har mulighed for at komme til og høre ad:-)
De steder jeg har set dem har de kostet ca. 35 kr/stk. så det er ikke så vildt, når man nu ikke skal have en stor stime.

Det kan være svært at sige hvordan dine kuglefisk vil enes, især fordi det kan skifte med alderen. Mine (som nu er min mors) enes stadig fint undtagen lige omkring fodringstid hvor de godt kan nappe lidt ud efter hinanden, og de er voksne og flotte nu næsten alle sammen. Og de er ellers 4 hanner og 2 hunner, så det er en skæv fordeling må man sige. Dværgkuglefisk er nok den fredeligste kuglefisk der findes vil jeg skyde på. Til 54L ville jeg vælge 3, måske 4 stk.

Som sagt er det som regel små unger forhandlerne sælger, men du kan prøve at kigge efter kønstegn alligevel for du kan godt være heldig at kunne ane forskel: Hannerne har nogle tynde hvide streger bag øjnene og evt. lidt ned ad kroppen. De bliver meget tydelige når fisken er kønsmoden og er så ikke til at tage fejl af. De ligner nærmest små ar, men bliver som regel omtalt som rynker (dværgkuglefisk har en slags hud, de har ikke skæl; det gør dem også lidt mere følsomme over for forgiftninger). Desuden har hannerne mere farve, tit er de lidt mere gullige og evt. orange visse steder. Og endelig har de en mørk stribe der løber hele vejen fra deres "hage" og ned over den lyse mave og ned til halen. Hunnerne har ingen af disse dele. Så hvis du aner en streg på maven og synes du kan se lidt rynker bag øjnene, så er det nok en han du står med.

(begge fiskene på mit billede er hunner)

Venligst
Maria Sørensen

C-lotte — 29. august 2007, 17:06

Dejligt du har skrevet lidt om dem, jeg kan desværre ikke finde dem i nogle butikker hvor jeg har ringet til idag, men prøver en annonce her på siden og ser om der er nogle der har nogen. er det muligt at yngle på dem eller kræver de noget specielt??

Med venlig hilsen
Charlotte

Marya — 30. august 2007, 09:09

#30 Min mor ville muligvis gerne af med en han hvis det var uden at jeg tør love for meget, men hun bor i Hjørring, så det er jo ikke det letteste i verden..
Så vidt jeg ved kan man godt få dem til at yngle uden alt for store krumspring. Jeg har dog ikke selv erfaring med det, så der må jeg henvise til de fora jeg nævnte tidligere. Særligt på www.thepufferforum.com sidder nogle rigtig kloge og flinke mennesker der ved aaaalt om kuglefisk. Selv om de fleste af dem har alle mulige andre kuglefisk end lige DPs som de bliver kaldt (dwarfpuffers), så tror jeg nærmest ALLE er startet med den lille søde dværg...;-)

Venligst
Maria Sørensen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.