Grundvandspumper og akvarier

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

ringostar — 14. august 2007, 12:06

Mine akvarier står på 1. sal og i gaven har jeg en regnvandstønde med 200 liter regnvand. Jeg er bare ret træt af at gå op ad trapperne med spande! Jeg købte en boremaskinepumpe til formålet, men den er fyldt med fedt som smørelse og derfor ikke særlig smart at fylde vand i med.
Nogen der har erfaring med at fylde vand på akvariet med en grundvandspumpe? Og kan det passe at man skal give en formue for den slange der skal bruges?


Hilsen
Katrin Bjarnastein

ringostar — 14. august 2007, 12:06

gaven=haven :-D

Hilsen
Katrin Bjarnastein

Bruger #381101 — 14. august 2007, 14:01

En Grundfoss pumpe kan man sagtens bruge. Der er en i DCS der har brugt sådan en til sit 720 liters i mange år.

Hilsen
Carsten From

seamann — 14. august 2007, 21:34

Hej Katrin
Med hensyn til slangen er det sikkert 3/4" der skal bruges og den er lidt dyrere end ½" som er alm. haveslange størrelse men du kan sagtens bruge ½" du skal bare have en ½-3/4 formindsker de kan også fås som koblinger men ellers kan du lave det med et lille stykke 3/4" slange og så din formindsker og så ½" for resten.

Hilsen
Casper

seamann — 14. august 2007, 21:37

hvis det er volapyk kan du bare skrive saa skal jeg meget gerne kigge forbi og lave det for dig.
Er ikke saa langt nu da jeg er flyttet til fyns land igen

Hilsen
Casper

Bruger #783265 — 14. august 2007, 22:06

Her sidder 2 stk. 3/4 slanger koblet sammen med en 1/2-tomme slange: http://akvalog.dk/images/akvalog_dk/14/r_regnvand-4.jpg

Jeg har købt et powerhead, der kan løfte vandet i en 3/4-tomme slange op i 3,6 meters højde. Jeg har nogle akvarier under loftet i mit akvarierum, hvor det ikke er til at komme til med vandkanden, så nu ryger vandet i en spand, powerhead'et sættes i, og akvarierne fyldes..

Mvh.
Lars

ringostar — 15. august 2007, 09:06

Jeg har kigget på den her:
http://www.harald-nyborg.dk/merinfo.asp?varenr=8411&n=10&KundeID=
Den kan i hvert fald løfte vandet højt nok.
Men her står der: "Afgangsstuds (anbefalet): 5/4". " Det er jo en kæmpe slange!
#4 Hvor kan jeg finde en sådan formindsker?


Hilsen
Katrin Bjarnastein

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.