Armaturer til små akvarier.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

kjaer — 6. august 2007, 22:04

Ja, hvor kan man købe det? Det er til killiakvarier på 25-27 liter. Først havde jeg tænkt at bare have et par alm. lamper, men det ville være pænere med et rigtigt armatur...

Mvh.
Kjær

D.Breuner — 6. august 2007, 22:18

jeg har ik set så små lamper, de mindste lamper jeg har set er til 31 ltr. men hvis det er til flere akv. kan du stille dem hved siden af hinanden, og købe en lang lampe og lægge hen over. feks to akv med en lampe hen over. det sparer også lidt på strømmen.
mvh Dennis

kjaer — 6. august 2007, 22:27

Det kunne man selvfølgelig. Det er til 3-4 st. afhængig af prisen.

Mvh.
Kjær

Boeboe — 6. august 2007, 22:32

Jeg fik fat i en portion lamper, af den type man bruger til at sætte på en manuskriptholder, de er kanongode, når man lige mangler lys til et lille ekstra akvarie, og den kører på et af de der 7 watts energirør.

Men ellers er der jo også haralds de bedste til ganske få penge, som man kan sætte op ovenover akvarierne, sådan en kan sikkert række til 2 - 3 akvarier af de små.

Med venlig hilsen
Børge Bech Jensen

Janne — 6. august 2007, 22:33

Man kan få små lamper, beregnet til formålet. F eks sådan en her: http://www.korallen.dk/product.asp?product=1163&sub=7&page=1. Man kan også få andre rør til den, det der er vist er til saltvand. Sådan en lampe kræver selvfølgelig, at akvariet er helglas.

Mvh.
Janne

kjaer — 6. august 2007, 22:39

#5 259 kr... det løber hurtigt op hvis det er til 3-4 akvarier...
#4 Harald Nyborg eller hvad mener du?

Mvh.
Kjær

TOTAL_AbeHale — 6. august 2007, 22:49

E det ikke noget med sådan noget almindeligt lys ikke rigtig dur ?, Eller jo til at lyse op, så man kan se fiskene, men der er ikke rigtig noget i akvariet der kan bruge lyset til noget ?. Eller er det bare planter.

kjaer — 6. august 2007, 22:50

#7 Jeg skal bare have lidt javamos så der behøves ikke så meget lys.

Mvh.
Kjær

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.