Opdragt af scalare

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

brutus — 23. juli 2007, 21:40

det er ang. at mine scarlare lægger hsr lagt æg den sidste stykke tid. de hænger dem op af mit filter og hver gang at jeg se det slukker jeg for den. men når jeg så skal se dem næste dag er alle ægne væk (spist) jeg har også prøvet at flytte ægne over i et yngle-akvarie med vand fra forældrene er i. men så begynder de at skimmel. jeg har læst at man kan bruge noget som hedder methylenblåt. er der nogen som ved hvor man kan få det henne og hvor meget man skal bruge af det
Mvh.
René Laursen

brutus — 23. juli 2007, 21:41

Mvh.
René Laursen

ekaxe — 23. juli 2007, 21:50

Hej du kan bruge, noget af den medisin der sælges mod forskellige former for svamp på fisk, men du skal kun bruge den dosis der er beregnet som forebyggende, der var ellers en her på siden for et par dage siden der nævnte et sted man kunne kube mentylenblå, men jeg husker ikke hvor.

Mvh.
Erik Kaxe

Boeboe — 24. juli 2007, 00:02

Hejsa..
For det første er det ikke ualmindeligt at de spiser deres æg de første mange gange, og nogle lærer det aldrig..
Det medicin som der omtales er et antiskimmelmiddel, som også er desinficerende, og ofte indeholder det methylenblåt.
Men sig bare du skal have et antiskimmelmiddel, så ved de hvad det er, for der findes mange forskellige produkter på markedet.

Med venlig hilsen
Børge Bech Jensen

thomasbjarke — 24. juli 2007, 15:34

Venligst
ThomasBjarke

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.