Det er simpelthen utroligt! man har nået en vis alder og alligevel....
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
May — 19. juli 2007, 20:48
Jeg har købt et 60 Liters til min datter, som nu står klar til fisk (Gubbyer) ved siden af hendes seng, så hun kan kigge på dem indtil hun falder i søvn:)
Og et 6 kantet 30 Liters til min kommende kampfisk.
Vi har hygget os hele dagen med at rengøre akvarierne og gruset, hældt vand i fra det "store" akvarie, beplantet dem og lagt rødder i. Og nu står de så fint og venter bare på lidt ekstra liv....
Glæder mig helt enormt til at, se om der er nogle pæne gubbyer til min datter og en flot kampfisk til mig, hos akvariehandleren imorgen:)
Bare lige et glædesindlæg herfra....og øv, at han først åbner kl. 15.00!!
Andre der har det som jeg? Til trods for at man faktisk ér blevet voksen:)
Mvh May.
Dixen — 19. juli 2007, 20:50
Mvh.
Michael Petersen
Dixen — 19. juli 2007, 20:51
Mvh.
Michael Petersen
ThomasH — 19. juli 2007, 20:59
dex2k — 19. juli 2007, 21:02
Lois — 19. juli 2007, 21:03
Med venlig hilsen
Lola
May — 19. juli 2007, 21:04
Thomas: Jeg kører til Håsum akvariefisk...nogle gange også Camillas dyrehandel i Struer. Bor du også ved Holstebro? Hvem bruger du?
Mvh May.
Dixen — 19. juli 2007, 21:06
Mvh.
Michael Petersen
ThomasH — 19. juli 2007, 21:07
ThomasH — 19. juli 2007, 21:09
May — 19. juli 2007, 21:12
Der er en filterpumpe i 60 Liters akvariet, det er kun i det 30 Liters der ikke er - af hensyn til kampfisken.
Thomas: Du bliver simpelthen nødt til at køre til Håsum!!! Han har mange fisk og planter, samt selvfølgelig akvarier og det er til meget rimelige priser!
Det ligger ved Spøttrup....mellem vinderup og skive, men det er køreturen værd!
Der er ikke det helt store udvalg i Struer, men jeg har fået nogle meget flotte Scalarer hos hende.
Mvh May.
May — 19. juli 2007, 21:14
Her er det:
www.haasumakvariefisk.dk
Mvh May.
ThomasH — 19. juli 2007, 21:14
Lois — 19. juli 2007, 21:37
Med venlig hilsen
Lola
May — 19. juli 2007, 21:49
Mvh May.
brib — 19. juli 2007, 22:08
Til jer andre : Og ingen kvikke bemærkninger som : Ja hurraaa hvor du glæder dig til at dine nye krykker-fodindlæg- hjul til rollatoren , og andre sjove ting vedr. min glæde ;-)
Mvh.
stig/Lolland
soffi — 19. juli 2007, 22:21
At tage brugt vand, er blot at tage allerede belastet vand og fylde ned til et ikke kørende filter, det er ikke vandet der har de gode bakterier, det er filteret, altså ville man være bedre stillet med rent vand fra hanen i stedet for brugt vand med affaldsstoffer i.
At tage filtersnask fra et kørende filter er en helt anden sag, der er jo de bakterier i som filteret bruger.
Mvh.
Svend
ekaxe — 19. juli 2007, 22:47
Mvh.
Erik Kaxe
Boeboe — 19. juli 2007, 22:52
En enkelt kampfisk i et 30 liters er overhovedet ikke noget problem, havde mine til at gå i 5 liters bokse, og skiftede boks og vand, når der skulle renses, og et par gupser i et 60 liters er da heller ikke noget problem, men smider du 20 eller 30 i, ja så er sagen en anden. Men det kan der altid rettes op på, ved at foretage hyppigere vandskift.
Havde et 60 liters stående en måned med forskellige fisk i, og den var overfyldt, et gik meget fint med dagligt vandskift, 10 liter om dagen, og sugning af bunden, der var ikke bundlag, bare et fladt akvarie, med en luftsten.
Med venlig hilsen
Børge Bech Jensen
Luna — 20. juli 2007, 08:50
Skal så lige sige, nu du siger en hvis alder.... Så er jeg i kategorien "det ene ben i graven" alder. hahaha
Heldigvis har glæde ingen alder. Er selv stadig som et barn ved juletid, når jeg skal have nye fisk.
#16 Jamen Stig dog. Tænker du ikke fremad?
Har skam bestilt en rolator hos min datter med fartstriber OG kompressorhorn. Til den tid kan jeg nok ikke løbe så stærkt som de unge... Men så kan jeg da i det mindste, få lidt fornøjelse af at skræmme livet af dem med hornet. :-D
Mvh.
Helle/Brøndby
brib — 20. juli 2007, 10:42
Feks. købte jeg en rigtig gammel fræser af ukendt mærke monteret med en knalletmotor
Den larmede som traktor uden udstødning, men trak meget dårligt. Men med lidt fingersnilde fra knallerttiden fik jeg den da tunet lidt op og hældt ca 1 kg metalgrydesvampe i lydpotten, som tog den værste larm.
Så skulle det store prøve stå. Det var jo mest vigtigt om den kunne fræse jorden, for det var jo derfor jeg havde købt den.
Fræseren startede med et brøl der mindede lidt om starten på Lè manns, og jeg satte den forsigtigt i 1 gear. Og jo, knivene tog fint fat og den begyndte at køre, lidt stærkt godt nok men den fræsede fint.
Nu var jeg jo blevet lidt mere modig og satte den forsigtigt i 2 gear.
Hvad der herefter skete står lidt tåget, men jeg husker at et eller andet prøvede at rive mine arme af samtidig med at jeg prøvede at holde fast i fræseren.
Knivene var nu ikke længere nede i jorden og kunne holde maskinen tilbage, næææ de virkede nøjagtig lige som et sæt pigdæk på en bil og keglede afsted ovenpå jorden med mig gispende bagefter holdende i håndtagene.
Det sidste jeg husker er at maskinen hev mig tværs igennem plankeværket ind til naboens mark, og da jeg fik sundet mig lidt opdagdede jeg at naboens køer stod omkring mig, og kiggede meget interesseret på hvad i alverden det var for et fjols der havde vækket dem. Jeg skal ikke kunne sige om det er helt sandt , men jeg synes altså at de køer så ud som om at de grinede af mig :-)
#1: Undskyld afbrydelsen af din tråd
Mvh.
stig/Lolland
_pio_ — 20. juli 2007, 10:49
ej keder udemærket følsen ved at hente nye fisk...
kan blive helt væk i mit dag drømmeri med to biotop akvarier på ca 600 og 300l
og hvilken fikse sammensætning
Hilsen
_pio_
Boeboe — 21. juli 2007, 00:35
Helle, jeg håber da ikke, at du står med det ene ben i graven, så skulle jeg jo have begge ben derovre...
Meeeennn, jeg kan se, at du har et meget skarpt hjørne næste år... uha uha, den har jeg da heldigvis distanceret nu.
Med venlig hilsen
Børge Bech Jensen
Diddlmusen — 21. juli 2007, 09:08
Jeg glæder mig meget når jeg beslutter at der skal nye fisk i et af akvarierne og spændingen ved at hente dem og slippe dem løs hos de andre fisk, bliver vel ikke mindre med årene.
Med venlig hilsen
Eva Pihl
Luna — 21. juli 2007, 09:30
Mvh.
Helle/Brøndby
THEMOLE8700 — 21. juli 2007, 11:05
Mvh.
Max Møller
MOK — 21. juli 2007, 23:35
Det er sq rart at kunne få sig et godt grin (på andres bekostning *LOL*)
Mvh.
Morten - stadig med en masse krabber ;o)
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.